Utistul Cristian Mihai a marcat un euro-gol în victoria de prestigiu a României U20 cu Anglia! (VIDEO)

Fotbalul românesc a obținut o victorie importantă în această seară pe arena „Arcul de Triumf”. Naționala U20 a învins reprezentativa similară a Angliei cu scorul de 2-0, în cadrul turneului amical Elite League. Titularizat de selecționerul Costin Curelea, utistul Cristian Mihai a deschis scorul în minutul 5 cu un gol de generic, șut superb de la 20 de metri! „Tricolorii” și-au dublat avantajul în minutul 16: Musi a fost faultat în careu de portarul advers, iar Atanas Trică a transformat lovitura de la 11 metri cu precizie. Britanicii au primit și ei un penalty în prelungirile primei reprize, dar Scarlett a executat slab, pe lângă poartă.

Mihai a părăsit terenul la pauză, fiind înlocuit de Strata. Anglia a dominat clar partea a doua, dar Robert Popa a făcut un meci mare în poarta tricoloră. România obține un succes de prestigiu împotriva unui adversar cu nume. Pentru utistul Mihai și colegii săi urmează un meci la Fredrikstad, împotriva Norvegiei, luni, de la ora 15.

România: R. Popa – Sîrbu (Gergely 87), Duțu, Rimovecz, Șuteu (Oltean 87) – G. David (Sfaiț 73), Szilagyi (Martinovic 87), C. Mihai (Strata 46) – Musi (Pandele 73), A. Trică (V. Dumitrache 55), Bodișteanu (D. Andrei 55). Selecționer: Costin Curelea

Anglia: Goodman – R. Edwards, Katongo (Abbey 68), L. Hall – R. Andrews, Gore (Webster 68), Gyabi (Arblaster 61), Forson (Olakigbe 68) – Scarlett (Joseph 68), Burstow (Mubama 61), Devine (Soglo 80). Selecționer: Joe Edwards

VIDEO cu golul marcat de Cristi Mihai, în minutul 5 al meciului România – Anglia