UTA s-a impus clar în amicalul cu CSM Reșița, a marcat și un jucător aflat în probe

UTA a învins-o astăzi pe CSM Reșița cu 4-1 pe terenul „Banatul” din Sânnicolau Mic, în meci amical. Arădenii au deschis scorul în minutul 19, prin Godberg Cooper. Egalarea a venit imediat după pauză, când Kucher a gafat, iar Cociș i-a furat balonul și a înscris. „Roș-albii” au revenit în avantaj în minutul 52, când Ardei și-a introdus balonul în proprie poartă după o centrare trimisă de Stahl. După alte câteva minute, Andrei David, fotbalistul crescut de Fiorentina, aflat în probe la Arad, a împins mingea în poartă după o fază prelungită de atac.

Debut cu gol pentru David, Cooper și Stahl au înscris

Fabry și Stahl au colaborat în minutul 66, ultimul stabilind scorul final, 4-1. Fundașul Ibrahima Conte a fost titular și a jucat primele minute în tricoul „roș-alb”.  De asemenea, tânărul portar Lucas Roșu a intrat și pe el pe final. Nu a jucat în schimb ultimul sosit, olandezul Luckassen, în urmă cu pregătirea. UTA se pregătește de exilul de la Oradea, primul meci fiind cel din SuperLiga, cu Rapid, de vineri, 20 octombrie, ora 21.

UTA: Kucher (L. Roșu 78) – Rodrigues (Căpușă 46), Conte (Iurasciuc 61), Markov (Fabry 46), Dumitrașcu – Carp – Micovschi, Marku, Holst, Ofosu (David 46) – Cooper (Leidsman 46).

Reșița: I. Rus (Căpățână 46) – Cega (Mediop 75), Ardei, Răuță (Lascu 75), Al. Sabău (Chera 46) – Dudea (Burlacu 75) – Maxim (Cociș 46), Fărăgau (Domil 46), Velcotă (Fr. Cristea 46, Popescu 55), Negru (Gomboș 55) – C. Rus (Godwin 46)

Arbitri: Laurențiu Olariu – Emil Arsa, Patrick Dehelean.