UTA SMULGE UN PUNCT LA TÂRGOVIŞTE! VEZI CLASAMENTUL DIN PLAY-OFF

Bătrâna Doamnă a obţinut, astăzi, un punct important în Cetatea Chindiei, într-un meci contând pentru etapa a treia a play-off-ului din B2. Meciul de la Târgovişte a fost unul echilibrat, miza celor trei puncte, plus ploaia torenţială din prima parte, punându-şi serios amprenta pe jocul celor două echipe. Curtuiuş şi Popa au semnat în primul sfert de oră ocaziile reprizei, până la pauză mai fiind de consemnat doar faza din minutul 40, când gazdele au cerut degeaba penalty la un şut a lui Ispas, blocat de Manea. Ploaia s-a oprit în partea a doua, iar după un gol anulat al lui Cherchez, Roman putea deschide scorul în minutul 58, jucătorul arădean ratând de puţin intervenţia cu mingea la centrarea şutată trimisă de Strătilă. După un nou gol anulat lui Cherechez, pentru ofsaid, Chindia a făcut 1-0 în minutul 74, atunci când Ispas, scăpat din marcaj, a marcat cu latul din interiorul careului, după un corner.

Burlă salvează un punct mare

UTA s-a aruncat în atac, iar Meilă a salvat spectaculos mingea trimisă cu capul, din şase metri, de nou intratul Hlistei. Când nimeni nu se mai aştepta, UTA a egalat, în minutul 88, în urma unei faze fixe: Burlă a executat senzaţional o lovitură liberă de la circa 40 de metri, lateral dreapta, iar mingea s-a dus în vinclu, după ce a şters şi transversala. Gol de generic, care o tine pe Chindia la distanţă faţă de UTA, iar sâmbătă se anunţă meci mare la Arad, UTA şi Gaz Metan urmând să îşi dispute primul loc în play-off! Important e că arădenii rămân pe loc de baraj, la trei lungimi de adversara de azi, iar promovarea nu mai pare deloc departe de alb-roşii. Roli Nagy a început meciul de la Târgovişte în formula: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Tănase (78 Rus), Copil (66 Hlistei) – Roman (59 Man), Curtuiuș.