Timişoara ne bate şi la baschet! Debut ratat al ICIM-ului

FCC ICIM Arad a căzut primul examen oficial al toamnei. În primul meci al sezonului, “galben-albastrele” au fost învinse, aseară, la Timişoara, de nou promovata SCM, într-un meci contând pentru primul tur al Cupei României la baschet. ICIM a început slab şi după primul sfert, gazdele conduceau cu 20-15, diferenţă care avea să mărească în actul doi până la 11 puncte. Arădencele au alergat tot meciul după adversare, iar la final s-au recunoscut învinse, scor 69-64, lăsând totuşi dechisă ecuaţia calificării. Un prim meci care a arătat destule carenţe în jocul formaţiei pregătite de Bogdan Bulj. De remarcat că ambele formaţii au fost lipsite de aportul a două jucătoare exponenţiale: la Timişoara nu a evoluat antrenoarea-jucătoare Monica Brosovszky, care a preferat să ia loc doar pe banca tehnică, în vreme ce la ICIM a lipsit Hadzovic, menajată din cauza unei uşoare accidentări. La timişorence s-au remarcat americancele Conwright şi Loyd, dar şi pivotul ucrainean Kiriienko, iar la ICIM a ieşit la rampă Montgomery, secondată de Tavic şi Wingate.
Bulj: „Nu am profitat de oportunităţi”
Bogdan Bulj speră ca jucătoarele sale să se revanșeze la Arad, sâmbătă, ora 18, pentru a tranşa calificarea în Final 8, deşi un scor strâns şi în retur ar putea propulsa ambele echipe în faza următoare a competiţiei (n.n. în sferturi merg şi cele mai bune două învinse din turul 1). „Suntem supărați că am pierdut. Felicitări Timișoarei pentru victorie, au condus tot meciul. Noi nu am profitat de oportunitățile avute. Timișoara a avut mai multe amicale, noi doar două. Brankica Hadzovic nu a jucat și asta s-a simțit. Nu am vrut să riscăm cu ea și să evaluăm calitatea echipei. Sperăm să câștigăm sâmbătă”, a declarat antrenorul arădencelor pentru tmsport.ro
Formații și marcatoare:
Timişoara: Conwright 18 (1×3), Lloyd 14, Kiriienko 13, Burdgess 9 (1×3), Filip 8 (2×3), Ardelean 4, Young 3. A mai jucat: Pop
Arad: Montgomery 20 (4×3), Tavic 14, Wingate 12, Nagy 6, Mercea 5 (1×3), Ferenczi 5, Zidaru 2. Au mai jucat: Vernet, Ciotir.