A fost surprins momentul emoționant în care Prințul William consolează o fetiță care suferă după pierderea tatălui. Ducele de Cambridge a încercat să o facă pe micuță să înțeleagă că viața presupune și astfel de momente tragice, dar nu trebuie să se lase doborâtă de ele.
„Știi ce mi s-a întâmplat și mie? Știi că am pierdut-o și eu pe mami când eram foarte mic? Eu aveam 15 ani, iar fratele meu, 12 ani”, i-a explicat William fetiței, arătându-i că amândoi se află în aceeași situație.
Prințul a învățat-o pe copilă că cea mai simplă cale de a scăpa de suferința pierderii cuiva drag, este să vorbești despre acest lucru cu cineva care înțelege perfect situația: „Vrei să vorbim despre tati? Este foarte foarte important să vorbim despre el”, a mai adăugat ducele, conform The Mirror.
În luna august a acestui an, se împlinesc 20 de ani de la moartea Prințesei Diana, mama Prințului William. Este o amintire pe care Ducele de Cambridge nu o va putea uita vreodată, astfel că prezența lui la acest eveniment caritabil a fost mai mult decât potrivită.
„Nu mi-a venit să cred când a început să vorbească despre mama lui. A fost un moment foarte emoționant și m-am abținut să nu plâng, dar până la urmă nu am reușit”, a mărturisit mama lui Aiofe, fetița care și-a pierdut tatăl.
Sursa: click.ro