Poli Timişoara e prima semifinalistă din Cupa României

ACS Poli Timişoara este prima semifinalistă a Cupei României. Bănăţenii au eliminat-o pe CFR, deţinătoarea trofeului, după loviturile de la 11 metri, după 120 de minute fără niciun gol marcat.

Chiar dacă tabela a rămas intactă atât după timpul regulamentar cât și după prelungiri, ocaziile nu au lipsit pe Dan Păltinișanu. Timişoara a jucat aproape o repriză în zece după ce Şeroni a luat roşu pentru o intrare asupra lui Laurenţiu Rus. Oaspeţii au asediat poarta timişorenilor în ultimele minute, dar nici Thiago Lopez şi nici Omrani nu au putut să evite prelungirile.

Cristi Bud a continuat seria ratărilor şi în prima repriză a prelungirilor. Bărbuţ a driblat doi adversari, dar a tras puţin peste poartă şi semifinalista s-a decis la loteria penaltiurilor. Străuţ a ratat primul, apoi Larie a executat o scăriță drept în bratele lui Curileac, şi după prima serie era 4-4. Curileac a apărat în faţa lui Deac, iar Neagu a transformat lovitura decisivă şi timişorenii au ajuns în careul de ași al Cupei României.

Sursă: digisport.ro