Nici o şansă pe Someş: “U” Cluj – ICIM Arad 68-56

Primele în a doua grupă valorică a Ligii Naţionale, baschetbalistele de la Univ.Goldiş ICIM începeau cu mari speranţe sfertul de finală cu Universitatea Cluj-Napoca, din play-off. Se joacă după sistemul “cel mai bun din trei meciuri”, cu avantaj al terenului propriu – în cazul unui duel decisiv – pentru clujence. Prima confruntare, disputată aseară în sala Universităţii, a fost la discreţia gazdelor, care s-au desprins încă din primele zece minute, când tabela arăta 22-12, diferenţă ce avea să se dovedească decisivă până la final.
Cu procentaje slabe la aruncări şi cu un atac în zi slabă, “galben-albastrele” nu au mai reuşit să revină în joc, 40-31 la pauză şi 50-39 la capătul a trei sferturi. Nici o jucătoare nu a ieşit la rampă în tabăra arădeană, în timp ce pentru “U” s-a remarcat arădeanca Mandache. Al doilea duel al “sfertului” dintre Universitatea şi ICIM se joacă joi, 30 martie, la Arad, Hadzovic şi colegele sale fiind decise să ducă confruntarea în “decisiv”.

Univ.Cluj – Univ Goldiş ICIM Arad 68-56
(22-12, 18-19, 10-8, 18-17)
Cluj: Mandache 21 (1), Butulija 15 (1), Dixon 13 (1), Harrison 8, Denson 8, Swanier 3 (1).
Arad: Stroman 14 (1), Nagy 13, Pasic 11 (2), McGuire 8, Hadzovic 5 (1), Karakasevic 3, Mercea 2.