Kaiaciştii CSM-ului încheie sezonul cu încă cinci medalii

Sezonul 2017 s-a încheiat cu brio pentru secţia de kaiac-canoe de la CSM Arad, coordonată de antrenorii Gorbe Laslo şi Alexandru Stoian. Cupa României şi Campionatul Naţional de maraton, ultimele două competiţii ale anului, au consemnat rezultate foarte bune pentru kaiaciştii arădeni. Astfel, Carmen Petre a cucerit argintul la 500 de metri, Natalia Ciocluţ s-a ales cu bronzul la 200 de metri, iar Ioan Sabău a terminat al şaptelea la 1.000 de metri, toţi concurând în cadrul Cupei României, categoria juniori 1. Totul a culminat cu probele naţionale de maraton – 14 kilometri, “o reuşită din toate punctele de vedere”, caracterizare a antrenorului Gorbe Laslo.
La junioare I, Petre Carmen a încheiat prima, iar Natalia Ciocluţ s-a clasat pe locul 3. Performerul competiţiei avea să fie, însă, arădeanul Ioan Sabău, care a făcut o cursă istorică, declarată cea mai frumoasă şi spectaculoasă a concursului de maraton. Sportivul nostru a câştigat în final, la jumătate de barcă, în faţa rivalului său din Piteşti şi şi-a trecut în cont titlul naţional. Per total, CSM Arad a obţinut la aceste ultime două competiţii din 2017 două medalii de aur, două de bronz şi una de argint:
“Am încheiat acest sezon cu rezultate foarte bune şi merituoase pentru kaiacul arădean. Medaliile obţinute pe plan naţional, dar mai ales participarea lui Carmen Petre la Europene şi Mondiale, cu rezultate notabile, ne certifică faptul că suntem pe drumul cel bun. De asemenea, Carmen Petre a fost selecţionată în lotul naţional de tineret, urmând să se prezinte la pregătire pe 8 octombrie, la Bascov, iar Ioan Sabău este deja la Snagov, alături de lotul naţional de juniori I”, ne-a declarat Gorbe Laslo, antrenor al secţiei de kaiac-canoe la CSM Arad.