Halep a învins-o pe Stosur şi e în sferturi la Miami

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Miami Open, după ce a câștigat un meci ce părea pierdut, în fața Samanthei Stosur, cu 4-6 7-5 6-2, în două ore și zece minute.

Deși a făcut prima break-ul în setul întâi, românca a pierdut, apoi, patru game-uri consecutive, iar australianca a câștigat manșa.

În actul următor, Halep nu dădea semne că va reuși să-i pună probleme lui Stosur, care controla jocul cu forehand-ul ei extrem de puternic.

A cincea jucătoare a lumii a reușit însă să întoarcă partida în favoarea ei în momentul în care adversara avea 5-2 în setul secund. După ce și-a făcut serviciul, Halep a recuperat break-ul, iar, apoi, când a servit din nou, a salvat și o minge de meci a adversarei.

Seria câștigătoare a româncei a continuat apoi cu adjudecarea setului și cu un break realizat în debutul decisivului. În continuare, ultimul set a fost la discreția Simonei, care s-a calificat în sferturile de finală, acolo unde o va întâlni pe Johanna Konta, învingătoare cu 7-5 6-1 în fața Larei Arruabarrena.

Dacă va trece de britanică, Halep va reveni pe locul patru în clasamentul WTA, urmând să o depășească pe Dominika Cibulkova.

Sursă: digisport.ro