CFR Cluj a dat lovitura la Rennes! Rezultate din Europa League

by Rusu Flavius

CFR Cluj a obţinut o victorie foarte importantă, 1-0 (1-0) în deplasare cu formaţia franceză Rennes, joi seara, pe Roazhon Park din Rennes, în Grupa E a Europa League la fotbal.

Campioana României a câştigat nu fără emoţii un meci în care trebuia să se impună clar, având în vedere că Rennes a jucat mult timp în nouă oameni. Unicul gol al partidei a fost înscris de Ciprian Deac (9), dar gazdele au ratat un penalty prin Mbaye Niang.

Soarta partidei s-a schimbat în minutul 5, când portarul Mendy l-a faultat în postură de ultim apărător pe Lacina Traore şi a fost eliminat. În poartă a intrat tânărul goalkeeper Pepe Bonet, devenind cel mai tânăr portar care a evoluat în Europa League, la 16 ani. Deac a marcat din lovitură liberă acordată (9), golul care a adus victoria echipei ardelene.

În debutul reprizei secunde, Rennes a rămas în nouă, Camavinga fiind eliminat după ce l-a faultat pe Omrani la 16 m, în urma unei pase greşite a lui Bonet.  Finalul a fost cu atât mai strâns cu cât CFR a evoluat în 10 jucători din min. 82, când Susic a primit al doilea cartonaş galben.

CFR a obţinut prima victorie în faţa unei echipe franceze, după trei egaluri şi trei eşecuri în partidele anterioare. Rennes a mai jucat un singur meci contra unei echipe româneşti, fiind învinsă de Rapid cu 2-0 în 2005, în Giuleşti, în Cupa UEFA.

Rennes, care era neînvinsă de patru partide acasă în Europa League, nu a mai câştigat de zece partide în toate competiţiile. Următoarele partide din grupă vor avea loc pe 7 noiembrie, CFR Cluj – Rennes şi Lazio – Celtic.

Rezultate:
Grupa A
Qarabag FK – APOEL Nicosia 2-2
Au marcat: Dani Quintana 13, Ailton 58, respectiv Maksim Medvedev (autogol) 29, Linus Hallenius 45.

FC Porto – Glasgow Rangers 1-1
Au marcat: Luis Diaz 36, respectiv Alfredo Morelos 44.

Young Boys Berna – Feyenoord Rotterdam 2-0
Au marcat: Roger Assale 14 – penalty, Jean Pierre Nsame 28 – penalty.

A marcat: Victor Campuzano 13.
Cartonaş roşu: Javi Lopez (Espanyol) 88.

KAA Gent – VfL Wolfsburg 2-2
Au marcat: Roman Iaremciuk 41, 90+4, respectiv Wout Weghorst 3, Joao Victor 24.

AS Saint-Etienne – FC Oleksandria 1-1
Au marcat: Gabriel Silva 8, respectiv Gabriel Silva (autogol) 14.

AS Roma – Borussia Moenchengladbach 1-1
Au marcat: Nicolo Zaniolo 32, respectiv Lars Stindl 90+5 – penalty.

Beşiktaş Istanbul – Sporting Braga 1-2
Au marcat: Mehmet Umut Nayir 71, respectiv Ricardo Horta 38, Wilson Eduardo 80.
Adem Ljajic (Beşiktaş) a ratat un penalty în min. 74.

Slovan Bratislava – Wolverhampton Wanderers 1-2
Au marcat: Andraz Sporar 11, respectiv Romain Saiss 58, Raul Jimenez 64 – penalty.
Cartonaş roşu: Diogo Jota (Wolverhampton) 87.

AZ Alkmaar – FC Astana 6-0
Au marcat: Teun Koopmeiners 39 – penalty, 83 – penalty, Myron Boadu 43, Calvin Stengs 77, Yukinari Sugawara 85, Oussama Idrissi 90+2.

Partizan Belgrad – Manchester United 0-1
A marcat: Anthony Martial 43 – penalty.