UTA BD ESTE APROAPE PROMOVATA. REZULTATE SI CLASAMENT IN „C4”

UTA Bătrâna Doamnă a câştigat la Turceni, scor 2-1, la capătul unui meci în care a suferit ceva mai bine de o oră. Conduşi cu 1-0 la pauză, după un euro-gol marcat de Fotescu, „alb-roşii” au întors rezultatul în partea a doua, Ousmane şi Szekely, cu doar şase minute înainte de final, marcând golurile unei victorii esenţiale în lupta pentru şefia în seria a IV-a din eşalonul trei. Trei puncte cu care formaţia pregătită de Roland Nagy se apropie şi mai mult de promovare. UTA BD a început meciul în formula: Bodea -Voicu, Botiș, Filaret, Burlă – Strătilă, Chindriș, Tudor (64 Copil), Hlistei (46 Piţ) – Rus (46 Ousmane), Szekely (89 Blănaru).

Szekely a adus victoria, pe final

Mama Mia a câştigat derby-ul timişenilor, în speranţa că liderul va fi încurcat la Turceni. Cu trei etape înainte de încheierea campionatului, UTA BD are patru puncte avans faţă de a doua clasată, Becicherecu Mic şi cinci peste Naţional Sebiş. E greu de crezut că arădenii vor mai face doi paşi greşiţi, asta în condiţiile în care două dintre meciuri sunt programate pe „Motorul”, cu CS Ineu, chiar etapa viitoare şi cu FC Hunedoara.

Sebiş – Ineu 3-0, într-un meci amical

Naţional Sebiş şi CS Ineu au avut etapă liberă în acest week-end, dar zărăndanii s-au ales cu trei puncte fără joc, din meciul cu retrasa Minerul Mehedinţi. Cele două „arădene” au profitat de moment şi au disputat un meci amical, încheiat cu victoria Sebişului, scor 3-0, goluri marcate de Ologu 2 şi Bîrdan. Jocul-şcoală a fost util pentru ambele formaţii, decise să menţină ritmul pe finalul stagiunii.

13.Mehedinți    22    2     2     18    6-48        8

Etapa viitoare (16-17 mai): Pandurii II – Lugoj, Sebiș -ACSV Craiova, Giarmata – Hunedoara, UTA BD – CS Ineu, Minerul Motru – Știința Turceni, Minerul Mehedinți – Becicherecu Mic 0-3 (f.j.), ACSO Filiași stă.