UTA A ÎNVINS MIOVENIUL ŞI PROMOVAREA SE DECIDE ÎN ULTIMA ETAPĂ!

UTA a învins astăzi, scor 1-0, pe CS Mioveni, în etapa a noua, penultima, din play-off-ul seriei de vest a Ligii a II-a, făcând încă un pas spre Liga 1. Aşa cum era de anticipat, Mioveniul a arătat încă din start că a venit la Arad să îşi vândă scump pielea, UTA tremurând serios la ocaziile lui Nilă şi Ayza, din primele zece minute. Alb-roşii au fost pragmatici şi la prima şansă au lovit prin Strătilă, mijlocaşul arădean marcând în minutul 22 cu un şut plasat de la zece metri, după o recuperare în careu a lui Curtuiuş. Oaspeţii au continuat să creeze pericol şi în minutul 33 puteau egala prin Nilă, blocat in extremis de Botiş. Finalul reprizei a adus o ocazie mare şi pentru UTA, dar Calvin a salvat în ultimul moment din faţa lui Curtuiuş, după o centrare perfectă de partea dreaptă a lui Rus. La pauză s-a intrat cu 1-0, la capătul unui prim mitan alert, în care ambele echipe au prestat un joc bun. UTA a ieşit mai montată de la vestiare iar la patru minute de la reluare putea face 2-0: Curtuiuş a scăpat pe contraatac şi a centrat perfect pentru Rus, dar mingea lovită cu capul de atacantul arădean a lovit transversala!
Strătilă a adus trei puncte mari
Mioveniul a replicat prin două şuturi periculoase trimise de Ayza şi Năstăsie, dar defensiva arădeană a fost la post şi a respins de fiecare dată. Gazdele au închis, apoi, bine culoarele spre poarta lui Miron, iar jocul avea să se dispute mai mult între cele două careuri. Cu un pressing avansat, UTA a ştiut să gestioneze finalul de meci fără a avea emoţii, deşi s-a apărat eroic în cele cinci minute de prelungiri, cu accidentatul Rus evoluând într-un picior. Victorie uriaşă pentru UTA, care rămâne în cărţi pentru promovare înaintea ultimei etape a play-off-ului din B2.
Emoţii până la capăt! UTA joacă sub Tîmpa
La ora publicării acestui articol, Gaz Metan şi Chindia conduceau şi ele cu 1-0, astfel că totul se va decide în ultima etapă, atât primul loc, care promovează direct, cât şi poziţia secundă, de baraj! În ultima rundă, UTA joacă sub Tîmpa, la FC Braşov, Mediaşul merge la Mioveni, iar Chindia are deplasare la Baia Mare. Vom reveni cu clasamentul actualizat. UTA a început meciul de pe arena Motorul în formula: Miron – Polgar (60 Hlistei), Manea, Botiş, Burlă – Strătilă (78 Costin), Chindriş, Tănase, Copil (71 Roman) – Rus, Curtuiuş.

UPDATE: Rezultatele de la Mediaş şi Târgovişte s-au păstrat, iar promovarea se joacă în ultima etapă!