SUPERMARATONUL BEKESCSABA – ARAD – BEKESCSABA SI-A DESEMNAT CASTIGATORII

955 de concurenţi au fost înscrişi la a ediţia cu numărul 18 a supermaratonului ce leagă Aradul de Békéscsaba. Cei mai numeroşi au fost bicicliştii, 750, iar Marius Vlad (timp 02:43:08) a fost primul care a trecut linia de sosire din faţa Primăriei arădene, timişoreanul păstrându-şi poziţia de lider şi la finalul întrecerii (timp 05:32:15), urmat la diferenţe minime de Czinkota Gabor (05:32:18) şi Istvan Priskin (05:32:32). Un număr de 6 supermaratonişti din cei 15 aflaţi la start au parcurs cei 100 de de kilometri ai traseului din prima zi, iar maghiarul János Bogár a terminat primul cei 200 de kilometri parcurşi în 18 ore, 17 minute şi 59 secunde, el fiind urmat de Zoltan Vajda (18:35:05).

Arădeanul Andreas Bartok a câştigat proba de patine cu rotile, o altă performanţă arădeană înregistrându-se în proba de şatefă – feminin, unde Experienţa MultiSport (Carmen Babutau, Iulia-Olga Ghinga, Denisa Mateucă, Cristina Palcu şi Ioana Reghiş) a ocupat locul trei. Premii totale s-au ridicat la suma de 8.000 de euro.