Suferință pentru play-off! UTA visează tot mai mult în SuperLiga

Scopul scuză mijloacele pot spune cei de la UTA după această victorie mare cu Petrolul, scor 1-0. Era un meci aproape decisiv în cursa spre play-off, iar Dragobetele i-a purtat noroc Bătrânei Doamne. Susținută de un stadion plin, echipa lui Rednic a suferit mult astăzi ca și joc, fiind înghesuită toată repriza a doua în propriul teren. Meciul a început slab, cu ambele echipe preocupate să nu greșească. Berisha a nimerit bara în minutul 17, apoi tot oaspeții au fost mai aproape de gol în minutul 31, atunci când Ișfan a pătruns în careu, dar a trimis puțin pe lângă poartă, din poziție ideală. UTA a replicat abia în minutul 42, când Omondi a prins un șut puternic de la 22 de metri, dar Zima s-a întins și a respins. A fost faza care a anunțat golul arădenilor. În singurul minut de prelungire al reprizei, Omondi a centrat din lovitură liberă, Zima a respins slab, doar până la Freitas, care a împins mingea în plasă din careul mic: 1-0.

Freitas a marcat, apoi UTA s-a apărat eroic!

Petrolul a dominat copios partea a doua, a avut mingea, dar nu a avut mintea limpede și ultima pasă. În minutul 67, Iacob a respins șutul puternic al lui Grozav. A mai tras și Irobiso, dar destul de slab și portarul arădenilor a prins în doi timpi. UTA s-a apărat atent și pe contraatac,  în minutul 86, David a ratat  din șase metri, reluând cu capul alături. Ploieștenii puteau egala totuși pe final, dar Căpușă a respins salvator. Au fost șase minute de prelungire, iar oaspeții  nu au mai avut puterea să pună în pericol poarta. UTA obține o victorie mare, care o duce pe locul 7, golaveraj mai slab ca Sibiul, dar mai bună la meciuri directe, deci pe un virtual loc 6, de playoff!

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai (David), Freitas – Micovschi (A. Lopez), Fabry (Joao Pedro), Omondi (Joao Pedro) – Luckassen (Tudorie).

Petrolul: Zima – Dumitriu, Huja, Garutti, Țicu – Jair, Seto (Jiry) – Musi (Grozav), Hanca (Irobiso), Isfan (Bratu) – Berisha.

Au arbitrat: M. Barbu (Făgăraș) – la centru, S. Slabu (Brașov) și R. Ghiciulescu (Lugoj) – asistenți.