RUGBISTII DE LA CSU ARAD S-AU INTORS CU MANA GOALA DIN VALEA JIULUI

Fără victorie în acest sezon pe propriul teren şi după o serie de patru înfrângeri consecutive, Ştiinta Petroşani s-a impus în faţa celor de la CSU Aurel Vlaicu Arad cu rezultatul de 41-24, desprinderea venind în partea secundă pentru elevii lui Alexandru Lupu. În prima repriză s-a jucat sub semnul echilibrului, iar după ce studenţii din Valea Jiului au condus cu 17-7, arădenii au egalat. Popovici, cu o dublă şi Mihalachi au marcat eseurile gazdelor, unul transformat de Barbu, Aradul replicând prin eseurile lui Burai şi Stoica, ambele transformate de Puşcaşu, care a mai reuşit şi o penalitate. Începutul reprizei secunde a fost decisiv pentru stabilirea învingătoarei, Ştiinta Petroşani reuşind trei încercări, autori Cebotari dublă şi Chiriac, respectiv o transformare semnată de Barbu, după care scorul a devenit 34-17.

Arădenii au redus diferenţa prin eseul lui Afloare, transformat de Puşcaşu, pentru ca scorul final să fie stabilit de Zaharescu, cu un eseu transformat de Paraipan. Echipa universitară s-a întors fără nici un punct din Valea Jiului, în vreme ce gazdele au luat şi bonusul ofensiv. După opt etape consumate din Divizia Naţională de rugby, CSU Aurel Vlaicu ocupă locul 9 în clasament, cu doar patru puncte, tot atâtea cât are şi ultima clasată, Stejarul Buzău. Ştiinţa Petroşani va evolua în etapa următoare la Suceava împotriva celor de la CSM Bucovina, iar Aradul va primi vizita Stelei U23 Bucureşti.