RUGBISTII ARADENI AU FOST INVINSI LA MARE LUPTA IN BUCOVINA

Bucovina Suceava a obtinut cea de-a doua victorie consecutiva cu bonus ofensiv, in etapa a X-a din Divizia Nationala de Seniori, elevii lui Constantin Vlad au invins-o pe CSU AV Arad cu rezultatul de 40-32, dupa o partida in care s-au marcat 11 eseuri. Prima parte a fost extrem de echilbrata, cu cate un eseu de fiecare parte, Stefaroi, respectiv Nastiuc trecandu-si numele pe lista marcatorilor, diferenta in favoarea sucevenilor fiind facuta de doua penalitati concretizate de Scolobiuc.

Dupa reluare gazdele s-au desprins in urma a trei incercari marcate intr-un interval de 12 minute, cu Scolobiuc, Stefaroi si Strugariu finalizatori in terenul de tinta advers, pentru ca apoi Stefaroi sa realizeze hat-trick-ul, iar scorul sa devina 33-8. Aradeanul Rotaru a redus diferenta, dar Stefaroi a fost de neoprit, centrul Bucovinei semnand cea de-a patra reusita personala atunci cand mai erau de disputat zece minute pana la ultimul fluier al arbitrului.

Finalul i-a apartinut uverturii oaspetilor, Puscasu, care a marcat doua eseuri pe care le-a si transformat, insa diferenta de opt puncte in favoarea Bucovinei Suceava i-a adus acesteia bonusul ofensiv. In urmatoarea etapa Bucovina Suceava va juca tot pe propriul teren, impotriva celor de la Steaua U23 Bucuresti, iar CSU AV Arad va primi vizita echipei de la malul Dunarii, RCM Galati.

Sursă: super-liga.ro