ROMANIA A FOST APROAPE DE SURPRIZA LA EUROBASKET, 67-76 CU FRANTA

În penultimul meci de la campionatul european, baschetbalisteleRomâniei au fost învinse de vicecampioana olimpică, Franţa, deşi au condus la nouă puncte în ultimul sfert.

România a fost aproape de o mare surpriză la Campionatul European. Baschetbalistele lui Florin Nini au ținut în șah vicecampioana olimpică și europeană, Franța, mai bine de 35 de minute. Conduse de la început, româncele au fost aduse în avantaj pentru prima oara de Claudia Pop în sfertul al doilea.

Tricolorele au continuat să facă un meci mare, iar în ultimul sfert au avut un avans și de nouă puncte, 65-56. În ultimele șapte minute, România a marcat însă doar două puncte, față de 20 ale adversarelor, scor final 67-76. Ca să ajungă în grupele principale, tricolorele au nevoie de un succes la cel puţin 14 puncte cu Cehia, în direct la Digi Sport 2, astăzi, de la 20:30.

Sursă: digisport.ro