Rednic a văzut alt meci și intră serios în colimatorul suporterilor: „Ce vreți voi, mă, ce vreți?”

Finalul meciului cu FC Voluntari, scor 0-0, nu l-a prins în cele mai bune toane pe Mircea Rednic, altădată jovial la final indiferent de rezultat. Rezultatele slabe se adună însă la UTA și chiar la meciul de adio din acest an de pe Arena Francisc Neuman (vor urma trei luni de lucrări la gazon), roș-albii și-au dezamăgit fanii în fața unei FC Voluntari venită la Arad să ciupească un punct. Au fost destui spectatori care l-au contestat pe Rednic după ultimul fluier, reproșându-i că a făcut cea mai slabă echipă din Liga 1, iar antrenorul echipei arădene a ripostat: Ce vreți voi, mă, ce vreți?” La flash-interviu, Mircea Rednic s-a declarat chiar mulțumit de joc, pesemne că a văzut alt meci decât noi și se plânge de jucătorii aduși tocmai de…el:

„Ne-a lipsit golul. A fost o primă repriză bună, în a doua lucrurile au fost mai echilibrate. Nu ne e ușor, unii dintre suporteri au fost nemulțumiți. Asta este situația, nu avem ce face, trebuie să jucăm. Am văzut că sunt condiții bune la Oradea, stadionul are o capacitate mare, sunt sigur că suporterii vor veni. Trebuie să fim mult mai profesioniști. Jucătorii care au venit… Și astăzi, Ofosu e de două săptămâni la echipă. Au nevoie de minute, de antrenamente. Mai avem meciul de la Ploiești și după vom avea o perioadă în care putem să le dăm minute jucătorilor care au venit în meciuri amicale. Nu-mi fac probleme, toți ne-am dorit să avem mai multe puncte. Pentru moment, asta este situația. Ca atitudine, nu am ce să le reproșez. Normal că mai vin și greșeli, nu avem super jucători, dar ne descurcăm. Eu am răbdare și înțelegere. Eu zic că avem un grup bun și rezultatele vor veni”. Bătrâna Doamnă” se deplasează sâmbăta viitoare la Ploiești, pentru meciul cu Petrolul, iar după întreruperea campionatului, la Oradea, vine Rapidul. UTA rămâne pe locul 14, de baraj, dar în cazul în care Botoșaniul câștigă în această etapă la Craiova poate cădea chiar pe loc retrogradabil.