Bătrâna Doamnă cea strâmbă! Fotbalul, un lux pentru UTA și FC Voluntari

UTA și FC Voluntari au remizat astăzi, 0-0, la ultimul meci din acest an pe Arena Francisc Neuman, de luni urmând să înceapă lucrările de înlocuire a gazonului. A fost un adio trist al utiștilor, care au făcut un meci modest în fața celei mai slabe echipe ce a jucat în acest sezon la Arad. Roș-albii au început bine,  cu presing agresiv și presiune în primul sfert de oră, Cristi Mihai și Micovschi irosind două șanse bune. În minutul 23, Fabry a pătruns bine până în careul mic, dar de acolo a șutat mult peste poartă. Până la pauză, UTA a slăbit ritmul și a intrat în jocul oaspeților.  În repriza a doua s-a jucat și mai slab, Fabry, respectiv Andrei și Dumiter având ceva tentative de a pune în pericol porțile adverse.

Despre meci, nimic! Au uitat de momentul Feyenoord la ultimul meci la Arad, din acest an

La ultima fază a meciului, Fabry a avut șansa de a aduce bucuria în tribune, dar a șutat pe lângă poartă, din poziție favorabilă. S-a încheiat așa cum a început, cu două echipe pentru care fotbalul a fost un lux astăzi. S-au cerut și două penaltyuri de fiecare parte, dar Istvan Kovacs nu l-a chemat niciodată pe Iulian Călin sa revadă fazele litigioase. Conducerea clubului nu a marcat momentul de astăzi, când se împlinesc 53 de ani de la episodul Feyenoord, când UTA elimina campioana Europei la acea vreme, cu acel 0-0 în returul de la Arad, după 1-1 în tur. La UTA e însă haos peste tot, cu Rednic în frunte, iar echipa se va muta de acum la Oradea, la meciurile de acasă.

Formații:

UTA: Fl. Iacob – Rodriguez (Ofosu), Benga, Stolnic, Abeid – C. Mihai (R. Pop), Freitas – Stahl, Fabry, Micovschi (Marku) – Cooper (Vucenovic).

FC Voluntari: Collardo – Boboc, Matricardi, Paz, Andres, D. Andrei (Voican) – Ricardinho Cocian), Rață, Sigurjonsson (Bozickovic) – Florea (Nemec), Dumiter (Carnat).

Au arbitrat: I. Călin (Pitești) – la centru, G. Neacșu (Câmpulung Muscel) și R. Bârdeș (Pitești) – asistenți.