NATIONAL SEBIS RATEAZA DESPRINDEREA, DOAR 0-0 CU ACSO FILIASI

Liderul din „C4” a remizat, astăzi, scor 0-0, în primul meci oficial din acest an. Echipa de pe malul Crişului Alb s-a împiedicat pe teren propriu de incomoda grupare din Filiaşi, la capătul unui joc în care a irosit o lovitură de la 11 metri, pe final de primă repriză. Sebişul a început mai bine meciul, iar Bozian şi Radu şi-au trecut în cont două ocazii în prima jumătate de oră. Pe fondul unui ritm bun de joc, cu o replică dârză din partea oltenilor, gazdele au beneficiat de un penalty în minutul 43, după un fault în careu asupra lui Bozian. Ionuţ Radu a ratat de la punctul cu var, şutul său fiind respins de portarul oaspeţilor. Ratare care l-a costat pe golgheterul liderului, schimbat la pauză, „Ştili” Abrudean mutând chiar de două ori în startul reprizei secunde.

Ionuţ Radu a ratat un penalty

La zece minute de la reluare, Huiban a ratat din doar câţiva metri, iar după exact o oră de joc, în iarbă a intrat Digbeu. Sebişul şi-a asumat riscurile, iar oaspeţii puteau da lovitura cu un sfert de oră înainte de final, atunci când Miron a respins in extremis un contraatac tăios al Filiaşului. Presiunea exercitată de gazde în ultimele minute nu a avut efect pe tabelă, asta deşi Bozian a ratat ocazia meciului în minutul 89, şutul său fiind respins în transversală de eroul oaspeţilor, portarul Lascu.

Remize pentru… UTA BD

Scor final 0-0 şi liderul ratează ocazia de a se desprinde în fruntea clasamentului, după ce, ieri, Becicherecu Mic a remizat şi ea acasă, 0-0. Naţional Sebiş a evoluat în următoarea formulă: Miron – Lazea, Bier, Dicu, Neacșu – Apostol (46 Poiană), Străuț (60 Digbeu) – Călin, Ologu (70 Ologu), Bozian – Radu (46 Huiban). Deşi a stat în prima etapă a returului, UTA BD savurează paşii greşiţi, pe teren propriu, ale contracandidatelor la promovare.