Parma este campioană în Serie B, arădeanul Man a dat pasa decisivă la golul de titlu!

Parma a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Cremonese, în penultima etapă din Serie B, rezultat prin care formația emiliană a devenit campioană. Remiza a fost de suficientă pentru a termina prima în clasament, deoarece ocupanta locului 2, Como, a obținut la rândul său un singur punct din meciul din deplasare cu Modena, 0-0. Revenit în primul 11 după ce a absentat două runde din cauza unei accidentări, arădeanul Dennis Man a oferit pasa decisivă la golul tricolor al gazdelor, care a fost marcat de Valentin Mihăilă.

Parma a rămas în zece oameni după cartonașul roșu direct încasat de Balogh în minutul 14. Cremonese a deschis scorul în minutul 25, chiar prin fostul jucător al Parmei, Franco Vazquez, dar formația gialloblu a restabilit egalitatea în minutul 56, când Mihăilă a împins mingea în poartă în urma unei frumoase acțiuni a lui Man, care a centrat perfect pentru conaționalul său. Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 70, când Pickel a încasat cel de-al doilea cartonaș galben, iar Parma a obținut remiza de care avea nevoie pentru a deveni campioană.

Internaționalul arădean a fost decisiv pentru Parma în acest sezon, fiind golgheterul echipei sale în campionat, cu 11 reușite și șase pase decisive. Parma, care revine în elita fotbalului italian după trei ani se pauză, va încheia sezonul vineri, 10 mai, de la ora 21:30, când va juca pe terenul celor de la Reggiana.