NATIONAL SEBIS NU SE DEZMINTE: CASTIGA LA MAMA MIA SI RAMANE LIDER

Trupa pregătită de Călin Cojocaru a obţinut trei puncte mari în deplasarea de la Timişoara, acolo unde sebişenii au dat piept pe stadionul CFR cu una dintre favoritele la promovare din „C4”, Mama Mia Becicherecu Mic. Naţional s-a impus cu 1-0, după un meci disputat, cu un ritm bun, în care ambele echipe şi-au creat ocazii de a marca. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 70, atunci când Unguru a profitat de o greşeală în apărarea adversă şi l-a executat pe portarul timişenilor cu un şut plasat de la 14 metri. În urma victoriei, Naţional Sebiş rămâne lider în seria a IV-a din eşalonul trei şi devine deja o certitudine în lupta pentru promovare. Cojocaru a început meciul cu „pizzarii” în formula: Păduraru – Rosenblum, Stupu, Neacșu, Cherecheș – Avramescu, Mihuța (90 Stegaru) – Rus (62 Călin), Unguru (80 Lazea), Susan – Velici.

În schimb, veşti deloc bune au venit de la Deva, acolo unde nou promovata Cetate a învins la limită, scor 1-0, CS Ineu, prelungind astfel criza zărăndanilor, cu doar un singur punct adunat în şase meciuri. Derby-ul subsolului a fost tranşat la limită de gazde, care au înscris unicul gol al partidei prin Săucă, în minutul 5. Ineuanii au preluat apoi iniţiativa, forţând egalarea, dar numeroasele ratări, avându-i în prim-plan în special pe Huţanu şi Filimon, au lăsat tabela neschimbată până la final. Încă o înfrângere dureroasă pentru trupa lui Cristi Sculici, iar norii negri se adună tot mai mult deasupra Ineului, care a început cu: Bujor – Popovici (83 Zdrențan), Wild, Bier, Hulbăr – Clej (80 Tomuț) – Huțanu, Stănaia, Kocsis (71 Mașniță), Filimon – Cioboată (62 Ciocan).