Înfrângeri dramatice pentru utiștii Rareș Pop și Cristi Mihai, la loturile naționale!

Naționalele de fotbal U20 și U21 ale României au înregistrat noi insuccese, ambele dramatice. Reprezentativa de tineret a pierdut chiar rușinos în fața Albaniei. În debutul preliminariilor pentru EURO 2025, România a condus cu 2-0, la Elbasan, după reușitele semnate de Grameni (47) și Borza (58), dar gazdele au întors partida până la final, prin  Shpendi (63), Medon Berisha (71) și Pajaziti (88). Cătălin Vulturar, mijlocașul arădean al lui Lecce, a fost titular și a fost schimbat de Daniel Pancu după golul de 3-2 al Albaniei, în timp ce utistul Rareș Pop a fost introdus abia în minutul 76, la scorul de 2-2. Alexandru Roșca, portarul UTA-ei împrumutat la CSC Șelimbăr, liderul ligii secunde, nu s-a aflat nici măcar pe banca de rezerve pentru România U21.

Rareș Pop a bifat doar un sfert de oră la tineret, Cristi Mihai – integralist la U20

Tot aseară s-a disputat și meciul Portugalia – România din U20 Elite League, gazdele impunându-se cu 2-1. România a deschis scorul după doar 9 secunde, prin Ștefan Duțu, care a profitat de o gafă uriașă a portarului Mouquet. Cu mijlocașul UTA-ei Cristian Mihai (foto) integralist, România părea să câștige, dar lusitanii au întors nesperat rezultatul, prin reușitele lui Nabian (85) și Felix, în al 8-lea minut de prelungire, chiar la ultima fază!

Întorși pe final de Albania și Portugalia, singure veste bună vine de la U19

A existat totuși și un rezultat bun pentru „tricolorii” UTA-ei, la U19. În amical, naționala a batut cu 3-1 Israelul, după reușitele semnate Sali (44), Stan (66) și Cărăușu (90), în timp ce pentru gazde a înscris Ayash, după 32 minute de joc. La fel ca în prima partidă amicală dintre cele două echipe, Ionuț Anișorac a fost pe teren până la mijlocul reprizei secunde, pentru ca Fabiano Duarte Cibi să joace din nou o repriză, a doua. UTA l-a împrumutat pe Anișorac la Chindia, iar pe Cibi la Dumbrăvița, ambele din eșalonul secund al fotbalului românesc.