INFRANGERE SI IN MECIUL SUPRAVIETUIRII: CS CARANSEBES – SOIMII PINCOTA 2-1

Şoimii Pîncota a pierdut, astăzi, duelul ultimelor două clasate din seria a doua a ligii secunde. Nici venirea lui Ionuţ Popa nu a reuşit să deblocheze formaţia din Podgorie, iar CS Caransebeş s-a impus cu 2-1 (1-1). Meciul a fost animat şi presărat cu destule faze de poartă, dar cu gazdele în majoritatea timpului la timonă. Mult mai activi în prima parte, „gugulanii” au deschis scorul în minutul 33, când Tomozei a prins un voleu de excepţie de la 20 de metri, care s-a dus în vinclul porţii apărate de Paşcalău. Pîncota a reacţionat rapid, iar Polgar a nimerit transversala, cu un şut din afara careului, pentru ca în minutul 45 să se restabileaacă egalitatea: Dragalina a executat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri şi la pauză era 1-1.

Pe ultimul loc în serie

La cinci minute de la reluare, Sălăjan putea să îi aducă pe „şoimi” în avantaj, dar şutul său a fost respins in extremis de Pascal. Scăpate cu faţa curată, gazdele au marcat golul victoriei în minutul 63, Stoica executând perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, la colţul lung. Pîncota a forţat pe final, dar fără să pună în pericol succesul Caransebeşului. Totuşi, în prelungiri, la o minge aruncată în careu, Mitu şi Voinea s-au încurcat reciproc, iar trupa lui Alin Artimon s-a impus cu 2-1. Victorie în urma căreia Caransebeşul predă „lanterna roşie” adversarei de azi, iar situaţia echipei lui Ionuţ Popa devine tot mai grea. Şoimii Pîncota e pe ultimul loc în serie, cel care duce la barajul de evitare al retrogradării!

Caransebeș: Pascal – Cotiga, Dinu, Goșa, Tomozei – Artean, Lupu (85 Horia), Pârvu (65 Suru), Stoica – Boștină, Negoescu (52 Stancu)

Pîncota: Pașcalău – Maghici, Traore, Lung, Siminic – Issa, Suciu – Gavrilescu, Dragalina (76 Gîlcă), Polgar (75 Mitu) – Sălăjan (66 Voinea)

Arbitri: Flavius Roșu – Răzvan Dobre, Florin Cosma. Observatori: Vasile Marc, Vasile Turc