INFRANGERE LA FINAL DE PLAY-OUT: SOIMII PINCOTA – FC CARANSEBES 1-3

Cu gândul deja la vacanţă, după ce şi-a atins obiectivul, Şoimii Pîncota a pierdut, astăzi, pe teren propriu, ultimul meci al play-out-ului seriei a doua a ligii secunde. Formaţia lui Ionuţ Popa a cedat cu 1-3 (1-1) în faţa celor de la FC Caransebeş. Prima parte a meciului din Podgorie a fost disputată, nu doar în teren, ci şi pe margine, unde cei doi antrenori au avut multe de împărţit. Oaspeţii au deschis scorul prin Roman, în minutul 22, jucătorul Caransebeşului marcând cu un şut plasat din 15 metri. Peste alte opt minute, „gugulanii” îşi puteau majora avantajul, dar şutul lui Stoica, din lovitură liberă, a ocolit de puţin poarta apărată de Irimia. Spiritele s-au încins în minutul 32, atunci când Ionuţ Popa şi Alin Artimon s-au înjurat, fiind trimişi în tribună.

Cărăşenii, mai buni în repriza a doua

Pîncota a reintrat în joc pe finalul reprizei, iar după o şansă ratată de Cuedan, care a cerut penalty la o intervenţie a lui Pascal, Gîlcă a egalat în minutul 45. Mijlocaşul „şoimilor” a înscris din trei metri, cu poarta goală, după un şut la colţul scurt expediat de Dragalina şi respins în lateral de goal-keeperul bănăţenilor. Mitanul secund a fost la discreţia oaspeţilor, cu toate că debutul reprizei a fost presărat cu câte două ocazii de ambele părţi. Faza care a decis, în mare măsură, învingătoarea meciului, s-a consemnat în minutul 67, atunci când Vladu a fost eliminat pentru un fault în postură de ultim apărător.

Final de sezon, obiectiv îndeplinit

Roman a executat excelent lovitura liberă de la 16 metri şi a înscris pentru 1-2. În inferioritate numerică, gazdele au cedat total iniţiativa, iar peste alte patru minute s-a făcut 1-3, Săulescu marcând din apropiere, după o centrare a lui Stoica. Pe final, ambele echipe puteau marca, dar s-a opus de trei ori bara, de două ori la poarta lui Pascal, astfel că meciul s-a încheiat cu victoria meritată a Caransebeşului. Şoimii Pîncota încheie un sezon în care şi-a atins obiectivul, evitarea retrogradării, iar de acum se anunţă o vară interesantă în Podgorie.

Casetă tehnică

Pîncota: Irimia – Polgar (75 Monac), Rusu, Lung, Siminic – Issa (84 Dan), Suciu – Gîlcă, Cuedan, Vladu – Dragalina (86 Mitu)

Caransebeş: Pascal – Tomozei (86 Manea), Goşa, Dinu, Birău – Artean, Pârvu, Lupu (64 Popa), Săulescu, Roman (78 Precup) – Stoica

Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Cosmin Vătămanu, Mihăiță Necula (ambii din București). Observatori: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea)