INFRANGERE GREA IN DEALUL FLORILOR. UTA COBOARA DE PE PODIUM IN B2

UTA Bătrâna Doamnă a fost învinsă astăzi, scor 2-0, de FCM Baia Mare, în derby-ul etapei a 20-a din seria a II-a a ligii secunde. Meciul din Dealul Florilor a început furtunos, Curtuiuș fiind faultat clar în careu de Ignea, la o fază consemnată în minutul 2, la care se putea acorda și roșu pentru ex-utist. Strătilă și-a bătut însă joc de penalty, executând extrem de slab, în brațele lui Ormenișan, astfel că scorul a rămas 0-0. Pe un teren foarte greu, demn de județ, cele două echipe au construit greu, iar ocaziile au fost rarisime la cele două porți. Ghinioanele au continuat pentru arădeni, iar în minutul 28, Copil nu a mai putut continua, după un fault dur al lui Munteanu. Fără să arate nimic în prima parte, Baia Mare a înscris la singura ocazie, fază la care apărarea arădeană a dormit. O centrare venită de pe dreapta l-a găsit nemarcat, în cinci metri, pe Balaure, iar atacantul gazdelor nu a iertat. La ultima fază a reprizei, Man a fost aproape de gol, dar a ratat de puțin întâlnirea cu mingea.

Penalty-ul ratat de Strătilă a atârnat greu

UTA a început slab mitanul secund, permițându-le gazdelor să își păstreze fără probleme avantajul. Vasilache putea face 2-0 în minutul 59, dar șutul acestuia din 20 de metri a trecut puțin alături, Miron fiind bătut. UTA a fost periculoasă doar la șutul din careu expediat de Curtuiuș, dar reținut cu precizie de Ormenișan. Timidă în exprimare și fără forță în linia mediană, unde a lipsit clar o minte limpede, UTA a măcinat în gol, fără să mai producă ocazii importante. Ba mai mult, băimărenii au stabilit scorul final în minutul 90, atunci când Vasile Pop a marcat din cinci metri, după ce Miron salvase o dată în fața lui Balaure, scor final 2-0. O prestație slabă și un rezultat pe măsură, iar roș-albii pierd trei locuri în clasament și coboară până pe locul cinci în B2. Roland Nagy a început meciul în formula: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Gligor – Strătilă (60 Rus), Chindriș,  Tănase (75 Vlad), Copil (28 Burlă) – Curtuiuș, Man.