FC BARCELONA A CASTIGAT LIGA CAMPIONILOR, DUPA 3-1 IN FINALA CU JUVENTUS

FC Barcelona a câștigat cu 3-1 în fața lui Juventus Torino în finala UEFA Champions League și a cucerit pentru a cincea oară în istorie cel mai râvnit trofeu european.

Ivan Rakitic a deschis scorul rapid, în al patrulea minut de joc, Alvaro Morata a egalat în repriza secundă (55), iar reușitele care au decis victoria catalană au fost semnate de Luis Suarez (68) și Neymar (90+7).

FC Barcelona a mai câştigat Liga Campionilor în 1991–1992, 2005–2006, 2008–2009 şi 2010–2011.

Xavi Hernandez s-a aflat la a 151-a prezenţă la un meci de Liga Campionilor, un record, acesta fiind şi ultima sa partidă la FC Barcelona.

Juventus a jucat finala Ligii Campionilor pentru a opta oară, pierzând şase dintre acestea.

FC Barcelona succede în palmares formaţiei Real Madrid, care s-a impus anul trecut.