Dinamo câştigă derby-ul cu FCSB, iar titlul se joacă în “3”!

Dinamo se poate gândi la titlu cu şanse mari. A învins-o cu 2-1 pe FCSB în derby-ul de luni şi s-a apropiat la două puncte de marea rivală şi de liderul Viitorul.
Atmosfera făcută de fanii dinamovişti la începutul meciului cu FCSB nu i-a intimidat pe jucătorii lui Reghecampf. Roş-albaştrii au avut primele două ocazii în Eternul Derby. Dacă Momcilovic a ratat singur cu portarul, şutul lui Boldrin a fost scos excelent de Penedo.
Contrar cursului jocului, Nemec a scos un penalty în duel cu Bălaşa, iar Hanca l-a transformat și a deschis scorul în minutul 34. FCSB putea să egaleze exact înainte de pauză, dar Boldrin a ratat singur cu portarul după faza creată de Alibec.
FCSB a început bine și repriza a doua. Pleaşcă a marcat primul său gol în tricoul roş-albastru. Nistor a finalizat pe lângă poartă o acţiune personală, apoi tot el l-a pus la grea încercare pe Niţă. Pe final, Florin Tănase a primit mingea de la Pleaşcă, dar nu a tras la timp şi dinamoviştii au îndepărtat pericolul.
S-au arătat 6 minute de prelungiri, iar în al patrulea, De Amorim l-a faultat pe Romera în careu. Hanca a transformat al doilea penalty primit de alb-roşii în derby, iar Dinamo speră la titlu in continuare.
Dinamo este pe locul trei, cu 36 de puncte, după victoria cu eterna rivală, în timp ce FCSB rămâne cu 38 de puncte, pe pozitia secunda.