CM 2014: IRAN – NIGERIA 0-0

by Florian Popa

Echipele Iranului și Nigeria au terminat la egalitate, 0-0, luni, pe Arena da Baixada din Curitiba, într-un meci din Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie). Primul meci fără goluri de la Mondialul brazilian a fost și cel mai urât de până acum la turneul final.

”Super Vulturii” au controlat autoritar jocul încă din start și în minutul 3 și-au creat prima ocazie, prin Victor Moses, care a finalizat cu șut o pătrundere pe partea stângă, fără mari emoții pentru portarul Haghighi.

Nigerienii au avut o ocazie mare în minutul 9, când Emenike a intrat în care și a trimis o centrare pentru Musa, dar Pooladi a salvat situația un un tackling remarcabil.

Deși au dominat destul de categoric jocul, nigerienii s-au lovit de o defensivă bine organizată. Portarul Haghighi a mai avut o intervenție notabilă în minutul 31, la lovitura liberă executată înșelător de Musa.

Iranul a avut o singură ocazie de gol, dar una uriașă: Reza Ghoochannejhad (34) a trimis balonul cu capul după un corner bătut de Teymourian, dar portarul Enyeama a salvat un gol ca și făcut.

În repriza secundă cele două formații s-au întrecut în greșeli, niciuna nereușind să lege mai multe pase, să finalizeze acțiunile începute. Prima ocazie mai acătării a părții secunde a fost semnată de Ameobi (71), care a trimis cu capul, din plonjon, pe lângă poarta iraniană. Africanii au mai avut o ocazie în minutul 90, dar lovitura de cap a aceluiași Ameobi a fost respinsă de un fundaș iranian din fața porții.

Rezultatul a fost unul elocvent între echipa care a marcat cel mai puțin în preliminarii (Nigeria) și cea care a primit cele mai puține goluri (Iran).

În celălalt meci al grupei, Argentina a învins Bosnia-Herțegovina cu scorul de 2-1. Următoarele meciuri din Grupa F vor avea loc pe 21 iunie, Argentina — Iran, la Belo Horizonte (19,00), și Nigeria — Bosnia-Herțegovina, la Cuiaba (duminică 22 iunie, 01,00, în România).

Iran — Nigeria 0-0

Curitiba, Arena da Baixada

Cupa Mondială 2014 — Grupa F

Au evoluat echipele:

Iran: 12. Alireza Haghighi — 4. Jalal Hosseini, 5. Amir Sadeghi, 15. Pejman Montazeri, 23. Mehrdad Pooladi — 2. Khosro Heydari (7. Masoud Shojaei, 88), 6. Javad Nekounam (căpitan), 14. Andranik Teymourian — 21. Ashkan Dejagah (9. Ali Reza Jahanbakhsh, 77), 3. Ehsan Hajsafi — 16. Reza Ghoochannejhad. Selecționer: Carlos Queiroz.

Rezerve neutilizate: 1. Rahman Ahmadi, 22. Daniel Davari — 8. Reza Haghighi, 10. Karim Ansarifard, 11. Ghasem Haddadifa, 13. Hossein Mahini, 17. Ahmad Alenemeh, 18. Bakhtiyar Rahmani, 19. Hashem Beikzadeh, 20. Steven Beitashour.

Nigeria: 1. Vincent Enyeama (căpitan) — 5. Efe Ambrose, 14. Godfrey Oboabona (2. Joseph Yobo, 29), 22. Kenneth Omeruo, 13. Juwon Oshaniwa — 17. Ogenyi Onazi, 15. Ramon Azeez (8. Peter Odemwingie, 68), 10. John Obi Mikel — 11. Victor Moses (23. Shola Ameobi, 52), 9. Emmanuel Emenike, 7. Ahmed Musa. Selecționer: Stephen Keshi.

Rezerve neutilizate: 16. Austine Ejide, 21. Chigozie Agbim — 3. Ejike Uzoenyi, 4. Ruben Gabriel, 6. Azubuike Egwuekwe, 12. Kunle Odunlami, 18. Michael Babatunde, 19. Uche Nwofor, 20. Michael Uchebo.

Arbitru: Carlos Vera; arbitri asistenți: Christian Lescano, Byron Romero (toți din Ecuador); arbitru de rezervă: Wilmar Roldan (Columbia)

Cartonaș galben: Teymourian (75).

Sursa: agerpres.ro