CM 2014: GHANA – SUA 1-2

by Florian Popa

Echipa Statelor Unite a învins formația Ghanei cu scorul de 2-1 (1-0), luni, pe Arena das Dunas din Natal, într-un meci din Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie).

Clint Dempsey (1) și John Brooks (86) au marcat golurile echipei americane, iar Andre Ayew (82) a semnat golul Ghanei.

Nici nu a început bine meciul și americanii conduceau cu 1-0: căpitanul Clint Dempsey a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns în careu, l-a driblat ușor pe Boye și a marcat cu un șut la colțul lung, după doar 32 de secunde (potrivit FIFA). Dempsey, care a marcat cel mai rapid gol de până acum al turneului din Brazilia, a devenit primul fotbalist american care a înscris la trei ediții diferite ale CM. Atacantul echipei Seattle Sounders este departe de performanța turcului Hakan Șukur, autorul celui mai rapid gol din istoria Cupei Mondiale, după 10,8 secunde, în meciul cu Coreea de Sud, din 2002 (3-2).

Ghanezii s-au dezmeticit și au luat cu asalt poarta lui Howard, dar acțiunile lor nu au avut claritatea necesară.

Tot echipa antrenată de Juergen Klinsmann a fost periculoasă, în minutul 19, când Altidore a tras din careu, însă fundașul Boye s-a opus.

Prima ocazie notabilă a africanilor s-a consumat în minutul 29, când Atsu a tras periculos de la marginea careului, dar mingea a ocolit ținta. Peste trei minute (32), Gyan a șutat la colțul lung, dar Howard a avut o intervenție foarte bună și a evitat golul.

Americanii l-au pierdut pe Altidore, accidentat, și au fost foarte aproape să rămână și fără căpitan, după ce Dempsey s-a ales cu nasul spart în urma unui duel acrobatic cu Boye (33), fundașul ghanez lovindu-l cu piciorul în față.

”Black Stars” au continuat să aibă o posesie superioară și să preseze la poarta americană, iar în ultimele secvențe ale primei reprize (45+5) au fost aproape de egalare, dar Jordan Ayew a ratat șutul din poziție de finalizare și Cameron a respins.

Americanii au rămas și fără fundașul Besler (accidentat), iar situația din teren a rămas aceeași, cu ghanezii căutând golul egalării. Muntari a avut prima ocazie reală a africanilor, un șut de la distanță, nu departe de poartă (55). Un minut mai târziu (56), Gyan a reluat periculos cu capul, însă peste transversală. Apoi, Gyan (58) a fost mai aproape de țintă, dar Howard a acordat corner la mingea trimisă cu capul de căpitanul ghanez. Atsu a tras și el periculos, puțin peste poartă (62), dar Jones a replicat imediat (63), Kwarasey având emoții. Cameron s-a opus salvator la mingea trimisă de Gyan (64), într-o situație limită. Sarabanda ocaziilor a continuat, dar Howard a fost la post la șutul lui K. Asamoah (65).

În cele din urmă, Ghana a egalat meritat, în minutul 82, prin Andre Ayew, după o combinație cu Asamoah Gyan: 1-1.

Doar patru minute a fost egalitate, pentru că americanii au marcat din nou în minutul 86, prin fundașul John Brooks (intrat la pauză), cu capul, după cornerul executat de Zusi, introdus și el pe final: 1-2.

Americanii au obținut o victorie foarte importantă, după un joc pragmatic, în care au absorbit dominarea categorică a ghanezilor. Cele două echipe se întâlniseră până acum de două ori, la ultimele două Cupe Mondiale, iar selecționata ”Black Stars” se impusese de fiecare dată cu scorul de 2-1 (ultima oară după prelungiri.

Surprinzătoare decizia selecționerului ghanez de a începe cu vedetele Michael Essien și Kevin-Prince Boateng pe banca de rezerve.

În prima partidă a grupei, Germania a surclasat Portugalia cu 4-0. Următoarele meciuri din Grupa G sunt Germania — Ghana, la Fortaleza (sâmbătă 21 iunie, 22,00) și SUA — Portugalia, la Manaus (luni 23 iunie, 01,00).

Ghana — SUA 1-2 (0-1)

Au marcat: Andre Ayew (82), respectiv Clint Dempsey (1), John Brooks (86).

Natal, Arena das Dunas: 39.760 spectatori

Cupa Mondială 2014 — Grupa G

Au evoluat echipele:

Ghana: 12. Adam Kwarasey — 4. Daniel Opare, 21. John Boye, 19. Jonathan Mensah, 20. Kwadwo Asamoah — 17. Mohammed Rabiu (5. Michael Essien, 71), 11-Sulley Muntari — 13. Jordan Ayew (9. Kevin-Prince Boateng, 59), 10. Andre Ayew, 7. Christian Atsu (14. Albert Adomah, 77) — 3. Asamoah Gyan (căpitan). Selecționer: James Appiah.

Rezerve neutilizate: 1. Stephen Adams, 16. Fatawu Dauda — 2. Samuel Inkoom, 6. Acquah Afriye, 8. Emmanuel Agyemang Badu, 15. Rashid Sumaila, 18. Abdul Majeed Waris, 22. Mubarak Wakaso, 23. Harrison Afful.

SUA: 1. Tim Howard — 23. Fabian Johnson, 20. Geoff Cameron, 5. Matt Besler (6. John Brooks, 46), 7. DaMarcus Beasley — 11. Alejandro Bedoya (19. Graham Zusi, 77), 15. Kyle Beckerman, 13. Jermaine Jones — 4. Michael Bradley, 8. Clint Dempsey (căpitan) — 17. Jozy Altidore (9. Aron Johannsson, 23). Selecționer: Juergen Klinsmann.

Rezerve neutilizate: 12. Brad Guzan, 22. Nick Rimando — 2. DeAndre Yedlin, 3. Omar Gonzalez, 10. Mix Diskerud, 14. Brad Davis, 16. Julian Green, 18. Chris Wondolowski, 21. Timmy Chandler.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (toți din Suedia); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti)

Cartonașe galbene: Rabiu (31), Muntari (90+1).

Sursa: agerpres.ro