Cermeiul, egal la Poli II! Rezultate şi clasament în “C4”

Meciul de pe “Calor” a fost precedat de un minut de reculegere păstrat în memoria fostului jucător şi antrenor timişorean Adrian Stoicov, plecat dintre noi zilele trecute. Satelitul lui ACS Poli a avut iniţiativa în prima repriză, dar Cermeiul a stat bine în teren, singura ocazie mare consemnându-se în minutul 29, atunci când Rusu a respins şutul din careu al lui Bîrnoi. Totuşi, cu cinci minute înainte de pauză, timişorenii au preluat conducerea graţie execuţiei lui Mailat, care l-a învins pe Rusu cu un şut puternic cu pământul, de la 20 de metri. Arădenii au cerut penalty în minutul 45, la un fault asupra lui Diarra, dar mijlocaşul de culoare al Cermeiului a văzut galben pentru simulare. Până la urmă, oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în minutul 51, Bulza fiind lovit în careu de Sturz. Nistor a executat cu precizie, restabilind egalitatea pe tabelă, 1-1.
Rusu, eroul Cermeiului
Peste alte şapte minute, Poli a beneficiat şi ea de un penalty, după un fault al lui Rusu asupra lui Pădurariu, dar portarul Gloriei s-a revanşat şi a apărat execuţia lui Mailat. Scăpată de acest moment culminant, Cermeiul s-a închis bine până în final, smulgând astfel un punct muncit la Timişoara. Mircea Aslău a început meciul cu Poli II în formula: Rusu – Vereș, Petrache, Cotoc, Suslak – Șiclovan, Nistor – Coșa, Diarra (V.Brînduşe), Aldan – D.Bulza (85 Gurban).