BAYERN SI PSG S-AU CALIFICAT IN SFERTURILE DE FINALA ALE LIGII CAMPIONILOR

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, în urma unui rezultat de egalitate, 2-2 (0-0, 1-1), după prelungiri, miercuri seara, pe stadionul ”Stamford Bridge” din Londra, în manșa secundă a optimilor de finală. În tur, la Paris, s-a terminat tot egal, 1-1.

PSG a obținut biletele pentru sferturi grație golurilor marcate în deplasare, după un meci eroic făcut la Londra, în care a reușit să revină de două ori în inferioritate numerică. Gary Cahill (81), Eden Hazard (96 pen.) au marcat pentru echipa lui Mourinho, iar brazilienii David Luiz 86 și Thiago Silva 114, pentru PSG. Francezii au evoluat din minutul 31 în inferioritate numerică, după ce Ibrahimovic a fost eliminat uşor de olandezul Kuipers.

În manşa retur a celuilalt meci din optimi, disputat aseară, Bayern Munchen a surclasat-o cu scorul de 7-0 (2-0) pe Șahtior Donețk, echipă antrenată de Mircea Lucescu. După 0-0 în tur, bavarezii au făcut spectacol pe Fussball Arena,  prin golurile marcate de Muller, minnutul 3 (pen.) şi 52, Boateng 34, Ribery 49, Badstuber 63, Lewandowski 75 şi Goetze 88. Campioana Ucrainei a evoluat din minutul 3 în  inferioritate numerică, după ce Kucher a văzut foarte uşor roşu la faza penalty-ului.