ANDREI GAG ESTE TOT MAI APROAPE DE BAREMUL PENTRU MONDIALE

Campionatul Naţional de atletism în aer liber pentru seniori şi-a consumat, la Piteşti, o nouă etapă. Atletul Andrei Gag, legitimat la CSM Arad, a câştigat proba de aruncare a greutăţii, cu 20,32 metri, nou record personal. Gag şi-a bătut recordul stabilit săptămâna trecută, la un concurs în Grecia, dar nu a atins încă baremul pentru calificarea la Mondiale şi Jocurile Olimpice, 20,50 metri. În proba de aruncare a discului, elevul lui Ionel Oprea s-a clasat pe locul doi, cu o aruncare ce a măsurat 57,17 metri.

Rusu a ratat podiumul

Celălalt atlet de top al CSM Arad, Raul Rusu, a terminat pe locul patru în proba de aruncare a suliţei, cu un rezultat de 63,68 metri, la peste 3 metri distanţă de podium, cu mult sub potenţialul său. La etapa de la Piteşti au participat 251 de atleţi, 95 la feminin şi 156 la masculin, reprezentând 73 de cluburi. Pentru atleţii arădeni urmează Cupa Europei pe echipe, competiţie programată în 20 iunie, în Grecia.