AMEFA ARAD VREA SA NU SE MAI PREZINTE LA MECIURILE CU RAPID! VEZI MOTIVUL SCANDALULUI

Scandalul iscat pe marginea manierei de arbitraj din finala pentru locul 5 în Superliga de polo, dintre Rapid Bucureşti şi AMEFA Arad, ia proporţii. Vă reamintim că arădenii s-au retras din bazin în ultimul sfert al primului meci, de la Bucureşti, la scorul de 14-9, când mai erau de jucat aproape 7 minute. Motivul deciziei luate de antrenorul Cristian Cosma a fost maniera de arbitraj, constant potrivnică, a bucureşteanului Bălănescu. „Eu nu spun că am pierdut neapărat din cauza arbitrajului, pentru că avem şi noi minusurile noastre. Dar m-a deranjat foarte tare maniera de arbitraj a lui Bălănescu, care ne-a tocat non-stop. Cu acest arbitru am mai avut probleme şi în trecut, nu e prima oară când se întâmplă asta ”, ne-a declarat antrenorul celor de la AMEFA, Cristian Cosma. Scandalul nu se opreşte aici, iar clubul arădean este decis să anunţe în mod oficial Federaţia că nu se mai prezintă la următoarele două meciuri ale finalei (n.n. se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri), programate în week-end, la Arad:

Cosma: „Nu ne pot obliga să jucăm”

Vom avea o şedinţă a conducerii clubului, iar până mâine dimineaţă vom decide ce facem. Am trimis deja o hârtie la Federaţie, dar care am înţeles că nu e bună. Nu e problemă, mai putem face una. Eu zic că foarte probabil, în proporţie de 90%, nu ne mai prezentăm, nu ne pot obliga să jucăm. Avem şi doi suspendaţi, iar clubul nu are posibilităţi să plătească amenzi duble”, mai spune Cristi Cosma. AMEFA va pierde primul meci la „masa verde”, dar rămâne de urmărit dacă se va mai juca în week-end, la Arad.