ZARANDANII AU SPUS ADIO CUPEI ROMANIEI: RIPENSIA TIMISOARA – CS INEU 2-0

Deşi la un moment dat era în „cărţi” pentru calificarea din oficiu în următorul tur al Cupei României, CS Ineu s-a trezit că trebuie să joace cu Ripensia, Comisia de Recurs a Federației Române de Fotbal dându-le câştig de cauză timişorenilor în cazul memoriului făcut după eliminarea la masa verde din Cupa României, ca urmare a celor patru înlocuiri efectuate în partida din turul V, cu FC Caransebeș. Probabil cu gândul deja la o echipă de Liga 1, zărăndanii au fost luaţi prin surprindere de formaţia de Liga a IV-a din Timiş, mult mai conectată la miza jocului. La fel ca şi UTA BD, Ripensia a primit cu mult entuziasm vestea câştigării recursului, câştigând meciul de astăzi, cu CS Ineu, scor 2-0 (1-0). Gazdele au deschis scorul în minutul 7, atunci când Nanu a transformat un penalty scos de Francescu. Trupa lui Cristi Sculici a cerut şi ea o lovitură de la 11 metri, dar centralul Omuţ nu a acordat nimic la o intrare asupra lui Maşniţă.

Învinşi şi cu un om în plus

Din minutul 44, Ripensia a rămas în zece oameni, după ce Zaluschi a văzut al doilea galben. Deşi în superioritate numerică, ineuanii au găsit cu greu calea spre careul advers, iar gazdele i-au taxat pe contraatac, marcând în minutul 67 prin Ungureanu. Finalul i-a găsit în terenul advers pe Huţanu şi ai săi, care însă nu au reuşit să marcheze nici golul de onoare, deşi au evoluat o repriză cu un om în plus. După ce a eliminat în tururile precedente Sebişul şi Pîncota, Ineul spune adio competiţiei „KO”, în vreme ce „Ripi” aşteaptă la Timişoara numele mari ale fotbalului românesc. CS Ineu a evoluat în formula: Bujor – Ciocan, Wild, Tudoriu, Hulbăr – Bier, Huțanu, Kocsis (55 Cioboată), Stănaia, Filimon – Mașniță (88 Tomuţ).