VICTORIE SCAPATA PRINTRE DEGETE: CSM RAMNICU VALCEA – SOIMII PINCOTA 1-1

Şoimii Pîncota a fost, astăzi, foarte aproape de o victorie la Râmnicu Vâlcea, în meciul cu CSM, contând pentru etapa a patra a play-out-ului din „B2”. Cu mari probleme de lot şi fără nici un atacant de meserie la dispoziţie, Ionuţ Popa a reuşit totuşi să găsească o formulă potrivită, care puţin a lipsit să dea lovitura. Prima parte a meciului din Zăvoi a fost echilibrată, ambele echipe împărţindu-şi, pe rând, perioadele de dominare. După un început mai bun al gazdelor, cu Irimia salvând din faţa porţii la două ocazii ale vâlcenilor, Pîncota a fost periculoasă după primul sfert de oră.

Două penalty-uri au decis rezultatul

Dragalina şi Siminic au fost aproape de gol, iar o minge trimisă direct din corner a lovit bara porţii oltenilor. Forcingul „şoimilor” s-a materializat cu opt minute înainte de pauză, atunci când Issa a transformat cu siguranţă un penalty scos de Dragalina, vârful de conjunctură al Pîncotei fiind faultat în careu de Ionescu. Ultima ocazie a reprizei l-a avut în prim-plan pe Geantă, care a şutat cu efect, puţin alături, astfel că arădenii au intrat în avantaj la vestiare. Huţanu putea majora avantajul, pe contraatac, imediat după pauză, şutul acestuia trecând puţin pe lângă poartă.

La trei minute de fericire…

„Alb-negrii” lui Ionuţ Popa au închis bine culoarele spre buturile lui Irimia, iar Vâlcea şi-a creat o singură ocazie mare de gol, la şutul lui Munteanu din minutul 74, respins salvator de apărarea Pîncotei. Cu doar trei minute înainte de final, centralul piteştean a dictat uşor penalty pentru CSM, după ce Dubeştean l-a împins în careu pe Codin. Staicu a transformat precis de la punctul cu var şi s-a terminat 1-1. Punct totuşi important în economia clasamentului play-out-ului, Bihorul pierzând acasă, 0-3, în faţa Caransebeşului.

Pîncota – Bihor, meci decisiv!

Pîncota egalează la puncte trupa din Oradea şi cu două etape înainte de final predă „lanterna roşie”, datorită golaverajului mai bun. Aproape totul se va decide însă în meciul direct dintre cele două, de etapa viitoare, programat sâmbătă, 2 mai, în Podgoria arădeană. Odată cu victoria de astăzi, Caransebeşul a făcut un pas mare spre salvare, având acum patru puncte avans faţă de Pîncota şi FC Bihor. Vă reamintim că locul 10, ultimul din play-out, duce la barajul de salvare de la retrogradare.

Casetă tehnică:

CSM: A. Popescu – Deaconescu, Pîrvulescu, Dumitraşcu, Al. Ionescu – Vl. Munteanu, L. Iordache – Firţulescu, Melcea (75 Marian), Geantă (67 Konyeha) – M. Staicu. Antrenor: Alexandru Pelici

Şoimii: Cr. Irimia – Maghici (62 Polgar), Lung, Traore, Siminic – Dubeştean – Huţanu (57 Monac), F. Cuedan, Issa Thiaw, Vladu – Dragalina (85 Mitu). Antrenor: Ionuţ Popa

Arbitri: Robert Avram (Piteşti) – Gheorghiţă Bălan (Piteşti), Doru Zamfir (Slatina).