VICTORIE MARE PENTRU UTA, LA MIOVENI. ARĂDENII SUNT PE LOC DE BARAJ

UTA a obținut astăzi a doua victorie consecutivă în play-off-ul din B2 și e pe loc de baraj, la un singur punct de liderul Gaz Metan! Arădenii s-au impus cu 2-1 la Mioveni, la capătul unui meci foarte greu, în care au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică. Startul meciului nu a fost deloc de bun augur, Miron gafând nepermis în minutul 8, atunci când a scăpat o minge din braţe, la o centrare plouată, iar Năstăsie, pe fază, a înscris cu poarta goală. UTA nu a resimţit şocul şi a ieşit la joc, iar în minutul 27 a egalat prin Curtuiuș, care a înscris cu capul, din șase metri, după o centrare perfectă a lui Burlă. În minutul 42, Gugu a fost eliminat de pe teren, după ce a văzut al doilea cartonaş galben, pentru un fault la Copil, iar UTA avea în față o repriză să facă diferența.

Manea a adus trei puncte mari

Jocul roș-albilor a suferit și omul în plus nu s-a prea văzut, iar ocaziile la poarta argeșenilor au fost prea puține. Când nimeni nu se mai aștepta, Manea a adus victoria în minutul 86, reluând plasat cu capul din 5 metri, la un corner executat de Roman. Trei puncte imense pentru UTA, iar meciul de miercuri, de la Târgovişte, se anunță extrem de important în lupta pentru promovare. Roli Nagy a început meciul de la Mioveni în formula: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (Rus), Chindriș, Tănase (Vlad), Copil (Roman) – Man, Curtuiuș.

Liga 2 – seria de vest, etapa 2, play-off: FCM Baia Mare – Gaz Metan Mediaş 1-2, FC Braşov – Chindia Târgovişte 3-2, CS Mioveni – UTA 1-2.

1.Gaz Metan Mediaş 2 2 0 0 5-2 27

2.UTA Arad 2 2 0 0 5-2 26

3.Chindia Târgovişte 2 1 0 1 5-4 23

4.FC Braşov 2 1 0 1 4-5 22

5.FCM Baia Mare 2 0 0 2 2-5 17

6.CS Mioveni 2 0 0 2 2-5 17

Etapa viitoare (19-20 aprilie): Gaz Metan Mediaş – FC Braşov, Chindia Târgovişte – UTA Bătrâna Doamnă, CS Mioveni – FCM Baia Mare.

Liga 2 – seria de vest, etapa 2, play-out: Unirea Tărlungeni – CSM Rm Vâlcea 0-1, Olimpia Satu Mare – Univ Cluj Napoca 3-1, Metalul Reşiţa – Şoimii Pâncota 0-1.

1.CSM Rm Vâlcea 2 2 0 0 3-0 24

2.Olimpia Satu Mare 2 2 0 0 4-1 17

3.Univ Cluj Napoca 2 0 1 1 1-3 17

4.Şoimii Pâncota 2 1 0 1 1-1 16

5.Unirea Tărlungeni 2 0 1 1 0-1 10

6.Metalul Reşiţa 2 0 0 2 0-3 -11

Etapa viitoare (sâmbătă, 23 aprilie): CSM Rm Vâlcea – Olimpia Satu Mare, Univ Cluj Napoca – Şoimii Pâncota, Metalul Reşiţa – Unirea Tărlungeni.