VICTORIE DUPA UN SCENARIU NEDORIT: UNIV.GOLDIS ICIM – VALOSUN BRNO 82-78

Univ.Goldiş ICIM şi-a asigurat calificarea matematică la turneul final al Ligii Europei Centrale. Arădencele au rămas neînvinse în acest sezon şi după meciul de pe teren propriu cu Valosun Brno, scor final 82-78. Victorie care părea sigură după trei sferturi, până atunci echipa lui Araujo controlând destul de clar ostilităţile. Au venit însă ultimele zece minute şi o pierdere inexplicabilă de busolă pentru „galben-albastre”, salvate pe final de aceeaşi Simmons dar şi de arbitri, care nu au văzut un fault clar în favoarea cehoaicelor la 78-78. Într-adevăr, Brno a reuşit să egaleze după ce avea un handicap de 14 puncte după 30 de minute, scenariu greu de intuit.

A rezultat până la urmă o victorie la limită şi Aradul îşi poate face deja bagajele pentru Final Four-ul din primăvară. De cealaltă parte, Valosun rămâne să lupte pentru locul 2 în grupă, cu Piestanske Cajky, pentru a-şi procura şi ea biletele pentru faza următoare a competiţiei. Pentru Univ Goldiş ICIM Arad au marcat: Plouffe 20, Simmons 17, Engelman 13, Milovanovic 10, Brosovszky 8, Broomfield 7, Crăciun 4 şi Samburska 3. Arădencele se deplasează vineri la Craiova, pentru meciul de campionat cu SCM.