VICTORIE CLARA IN VALEA DOMANULUI: METALUL RESITA – SOIMII PINCOTA 0-4

Trupa din Podgorie a început excelent meciul de astăzi, din Valea Domanului și după o șansă bună ratată de Dragalina, în minutul 3, nou venitul Marius Ion a deschis scorul după 17 minute de joc: atacantul Pîncotei a fost bine angajat de Pavel, și-a depășit în viteză un adversar și cu șut plasat, de la 15 metri, l-a învins pe experimentatul Zimmermann. Peste doar două minute, Dragalina a pătruns în careu și a șutat milimetric pe lângă poartă, ratând astfel șansa desprinderii. Reșițenii au trecut în atac, iar Anghel și Kis l-au pus la încercare pe Cioară, portarul arădenilor salvând în două rânduri egalarea. În penultimul minut al reprizei, Crișan a majorat avantajul șoimilor cu un șut din apropiere, la capătul unei acțiuni prelungite de atac, la care au mai contribuit Pirtea și Dubeștean, 2-0 la pauză pentru Pîncota.
Marius Ion, noul tunar al Pîncotei
Metalul a fost mai insistentă în partea a doua, dar formația lui Ionuț Popa a stat bine în teren și a acționat pe contraatac. Iar Marius Ion a făcut scor de forfait în minutul 62, atacantul Pîncotei marcând cu capul după o centrare venită de la Leucuța. Reșița a căzut total, iar pe contraatac, Alin Mihai a stabilit scorul final, 4-0, în minutul 84, după ce l-a driblat la 20 de metri pe Zimmermann, ieșit în întâmpinare. Victorie categorică a Pîncotei, care cu cele trei puncte urcă până pe locul opt în B2, la doar două puncte de zona play-off. Ionuț Popa a început meciul de la Reșița în formula: Cioară – Dan, Crișan, Dubeștean, Siminic – Fuchs, Pavel (73 Suciu) – Leucuța (65 Vasi), Dragalina, Pirtea – M. Ion (71 Alin Mihai).