Victoria Felnac a legat trei victorii și se apropie de careul de ași. Ciba: „Ne trebuie continuitate”

Victoria Felnac a avut un start ezitant de campionat, dar apoi și-a revenit și a dat impresia că poate reveni rapid în frunte, câștigând clar meciurile cu Athletico Vinga, 5-1 și cu noul lider al campionatului după etapa din weekend, Frontiera Curtici, 3-0. A venit însă dușul rece de la Sebiș, când a cedat surprinzător cu 4-0 în fața celor de la Național, meci după care Lucian Ciba a intenționat să plece de la echipă, dar a fost întors din drum de echipă și conducere. De atunci au urmat alte două succese convingătoare, 5-2 cu Podgoria Pâncota și 4-1 la Victoria Nădlac, ce au propulsat formația lui Ciba pe locul 5, adică în obiectiv. Și s-au făcut chiar trei victorii legate, după 3-1 cu CS Glogovăț, meci disputat sâmbătă, ce a contat pentru etapa a 10-a a Ligii a IV-a la fotbal. Dancă, în prima repriză, Lasc și Tomuț, în a doua, au închis conturile în doar 53 de minute, după care felnăcanii s-au mai relaxat și oaspeții au înscris până la final golul de onoare. O victorie fără dubii, ce îi apropie pe cei de la „VI-FE” de careul de ași și chiar de podium.

Antrenorul Lucian Ciba a fost întors din drum după eșecul de la Sebiș!

Am început bine meciul, am deschis scorul repede, apoi ne-am desprins imediat după pauză. La 3-0 ne-am relaxat puțin și am primit un gol, dar per total a fost bine, punctele sunt cele mai importante. De joc sunt parțial mulțumit, pentru că trebuie să redevenim serioși și să muncim mult. Am început campionatul pe vârfuri, iar înfrângerea de la Sebiș a durut, chiar am vrut să renunț după acel meci, dar băieții mi-au promis reacție și până acum s-au ținut de cuvânt, trei victorii la rând, dar pentru a avea continuitate e nevoie de muncă, seriozitate și atitudine”, ne-a declarat antrenorul Lucian Ciba, care a început partida de sâmbătă în formula: Rusu – Mocan, Țugulescu, Tomuț, Morariu, Dancă (Beracko), Drîgla, Măgulean, Al.Mitu (Buz), Pasăre, Lasc (Rădulescu). Etapa viitoare urmează un meci extrem de interesant și dificil, deplasarea de la Unirea Sântana, unde Felnacul trebuie să arate că este o echipă capabilă să se bată pentru primele locuri. Va fi și o reeditare a meciului din ultima etapă a ediției trecute de campionat, când felnăcanii au egalat la ultima fază, provocându-i o dezamăgire cruntă formației din Sântana, care pierdea practic marea șansă de a promova.

Victorie clară cu Glogovățul: „Cu muncă și atitudine putem face lucruri bune”

Vom vedea în meciul cu Sântana în ce moment suntem, dacă vom putea avea continuitate, un rezultat bun ne-ar confirma că suntem în progres, pe drumul corect. Nu mai vreau să avem fluctuații și dacă vom fi serioși, putem face lucruri bune în acest sezon. Echipele din fața noastră sunt echilibrate, nimeni nu s-a desprins încă și la acest nivel, cu o atitudine bună, poți obține rezultate pozitive. Cupa e și ea un obiectiv, ne dorim să fim printre cei mai buni și în acest sezon”, mai spune Ciba. Între timp, Victoria Felnac s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană, după ce a trecut la pas de două echipe de eșalon inferior, CS Team United Sânpaul, 7-0 și FC Sântana 2016, 10-1, acesta fiind și scorul fazei optimilor! În cel din urmă meci, au marcat pentru felnăcani Lasc 3, Dancă 2, Rădulescu, Drîgla, Pasăre, Al.Mitu și puștiul Beracko. Ambele jocuri au fost disputate în deplasare, în manșă unică și eliminatorie.