CS Beliu s-a încurcat cu Macea, dar Filipaș e optimist: „Avem echipă bună, toată lumea să ne ia în serios!”

CS Beliu a remizat sâmbătă pe teren propriu, 1-1 cu Voința Macea, meci contând pentru etapa a 10-a din Liga 4 Arad la fotbal, în care toate evenimentele importante s-au consemnat în repriza secundă. Cei care au deschis scorul au fost oaspeții, Rafael Varga marcând în minutul 60, după care în minutul 73, centralul Vasi a dictat o dublă eliminare, Onoc și Răzvan Fritea văzând roșu după o altercație. Belenii și-au continuat forcingul și au reușit în cele din urmă să egaleze prin golul semnat de Călăceanu, în minutul 82. Rezultatul nu are cum s-o mulțumească pe CS Beliu, care a dominat copios și a ratat pe bandă rulantă. După etapa liberă de acum trei săptămâni nu a mai reușit să câștige în campionat, 1-3 cu Viitorul, 0-0 la Athletico Vinga și 1-1 cu Voința Macea. Antrenorul Costel Filipaș regretă punctele pierdute, dar e mulțumit că echipa sa joacă un fotbal ofensiv și doar ratările și ghinionul au făcut să nu câștige în fața celor din Macea:

Au ratat exasperant, chiar și de la 11 metri, prin Băd!

O dominare totală din partea noastră, am ratat două ocazii mari de tot în prima repriză, una cu poarta goală, plus un penalty prin Băd, la 0-0. Am primit apoi ușor un gol ce a venit parcă de nicăieri, ne-am dus din nou peste ei, au fost ratări peste ratări. Am reușit să egalăm, dar pe final puteam chiar pierde, ei ratând la ultima fază din postură de singur cu portarul. Per total, puteam și cred că nu se supăra nimeni dacă marcam ușor 4-5 goluri, la fel ca și cu Vinga, de altfel și adversarii noștri au recunoscut asta. Am atacat și am dominat tot meciul, dar e greu să construiești în fața unor echipe ce se apără pe două linii. Ne lipsește încă acea omogenitate, dar avem echipă bună, mă bucur că băieții joacă un fotbal frumos. Din păcate, ne-a costat scump absența lui Hulbăr, dar sperăm să îl avem din nou în echipă de etapa viitoare.”

Filipaș: „Ratări peste ratări, puteam marca ușor 4-5 goluri”

Belenii au aliniat sâmbătă următoarea formulă: Soltesz – Cotoc (Moisă), Călăceanu, Bogdan, Rusu (Ruja), Onoc, Mâneran, Cohan (Jurcă), Zamă (Popovici), Băd, Bărdan. Beliu a obținut până acum două victorii importante în campionat, 3-1 la Felnac, pe terenul unei alte candidate la Top 5 și 2-1 tot în deplasare, în fieful fostului lider din Păuliș, provocându-i acestuia prima înfrângere stagională! În schimb, trupa lui Costel Filipaș a cedat acasă cu același scor, 1-3, în fața altor două echipe cu pretenții la locurile fruntașe, Unirea Sântana și Viitorul Arad. În urma remizei cu Macea, CS Beliu se află în prima parte a clasamentului, mai exact locul 7, cu 12 puncte și un bilanț pozitiv, de trei victorii, trei egaluri și două înfrângeri. Etapa viitoare, belenii au deplasare grea pe terenul noului lider, Frontiera Curtici, după care în ultimele patru runde ale turului urmează o serie teoretic mai accesibilă: acasă cu Național Sebiș și Victoria Nădlac și în deplasare la Podgoria Pâncota și CS Glogovăț. În clasamentul Ligii a IV-a conduce Curticiul (22 de puncte), învingătoare în această rundă în derby-ul de la Păuliș cu 3-0. Păulișana e pe 2, cu 21 de puncte, Viitorul Arad completează podiumul, 19 puncte, iar Unirea Sântana și Victoria Felnac sunt pe 4 și 5, cu 17, respectiv 16 puncte.

Etapa viitoare îi pune gând rău noului lider, Frontiera Curtici

Cu siguranță vom face un meci bun la Curtici, noi împotriva echipelor cu pretenții și pe terenuri bune putem juca un fotbal frumos. Avem echipă valoroasă și de acum toată lumea trebuie să ne ia în serios. Am mai învins în acest sezon liderul, chiar la el acasă, o putem face și acum. Am mare încredere că echipa va face un meci mare etapa viitoare. Nu pot spune că apoi avem meciuri accesibile, pentru că în fața unor echipe mai slab cotate, care se apără, noi avem probleme. Este greu să construiești și mai ales pe terenuri grele”, mai spune Filipaș. „Sămădăii” merg bine și în Cupa României, faza județeană, unde au avansat până în sferturi de finală, după ce s-au impus în fața unor formații de eșalon inferior: 4-0 cu Șoimii Archiș și 2-0 cu Voința Mailat, ambele meciuri disputate în deplasare. În cel din urmă meci, contând pentru faza optimilor, au punctat Băd și Onoc.