Utistul Miculescu, titularizat de Bratu la România U21! „Tricolorii” au remizat cu Georgia

Selecţionatele de fotbal Under 21 ale României şi Georgiei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), marţi seara, pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, într-un meci amical. Tricolorii au deschis scorul prin Ianis Stoica (16), dar oaspeţii au reuşit egalarea după pauză, prin Ghiorghi Guliaşvili (73). Utistul David Miculescu, marcator în testul din weeend cu Buzăul, a fost titular, fiind înlocuit în minutul 81 de Alexi Pitu. România şi Georgia vor organiza împreună turneul final al Campionatului European Under-21 din 2023. Cele două echipe sunt calificate direct la turneul final şi nu vor evolua în preliminarii. România trebuia să mai susţină o partidă amicală, vineri, pe Stadionul Steaua, contra Angliei, dar meciul nu s-a mai disputat din cauza faptului că în lotul britanicilor au fost înregistrate câteva cazuri de Covid-19. În locul acesteia, echipa antrenată de Florin Bratu a jucat un meci de verificare cu formaţia de ligă secundă FC Buzău, pe care a învins-o cu 2-1.

Vukcevic nu a jucat aseară, pentru Muntenegru

România U21 a jucat în formula: Mihai Popa – Alexandru Ţîrlea, Vladimir Screciu (căpitan), Bogdan Racoviţan (Radu Drăguşin, 82), Valentin Ţicu – Dragoş Albu (Vlad Pop, 82), Victor Dican (Ovidiu Perianu, 82) – Antonio Sefer (Alexandru Cîmpanu, 71), David Miculescu (Alexi Pitu, 81), Claudiu Petrila (Octavian Popescu, 71) – Ianis Stoica (Cristian Dumitru, 82). Un alt utist, Marko Vukcevic, nu a a evoluat aseară, în preliminariile Cupei Mondiale 2022, în remiza dintre Muntenegru şi Letonia, scor 0-0. Fundaşul de bandă dreaptă al UTA-ei este aşteptat astăzi la Arad şi în mod normal va începe din primul minut derby-ul cu Rapid.