UTA S-A IMPUS ÎN PRIMUL MECI AMICAL DIN AUSTRIA

UTA a câştigat primul test din cadrul cantonamentului austriac. Meciul amical cu formaţia locală de Liga a IV-a, SC Gmund, a început cu aproximativ 25 de minute întârziere, din cauza unei ploi torențiale. Roli Nagy a mizat, în formula de start, pe Miron – Covaci, Manea, Gligor, Burlă – Costin, Jorza, Chindriș, Hlistei – Man, Curtuiuș. Primul act a fost la dispoziția arădenilor, care au intrat cu 3-0 la pauză, după golurile marcate de Dennis Man (2) și Alex Manea.

Pentru partea secundă, distribuția arădeană s-a modificat: Mara – Iuga, Tănase, Copaci, Dinculescu, Costin, Copil, Stahl, Vlad, Rus, Petre. Actul doi n-a mai adus nicio altă schimbare de scor, UTA impunându-se cu scorul stabilit deja după primele 45 de minute.

Sorin Strătilă a rămas pe margine, după o ușoară afecțiune la gleznă, staff-ul tehnic nedorind să-l expună riscului provocat de terenul greu.

Pe 18 iulie, echipa arădeană va fi față în față cu SC Landskron.

Sursă: uta-arad.ro