UTA pierde la scor de neprezentare în faţa lui „U” Cluj

Deşi a plecat pe Someş cu declaraţii războinice, UTA a fost timidă astăzi, la Cluj-Napoca, în faţa unei echipe mult mai motivate dar şi superioare fotbalistic. Pe loc de baraj, „U” avea nevoie mare de trei puncte, iar „roş-albii” nu s-au opus prea mult clujenilor lui Lobonţ, la capătul unui meci controlat destul de clar de gazde. Cu mari probleme de efectiv, Cristian Păcurar a încropit o formulă inedită, cu Iuga şi Hrezdac titulari şi cu Oroian, Isac şi Manea intraţi pe parcurs, cel din urmă bifând primele minute din acest an, după operaţia la genunchi. Veteranul Goga avea să bifeze o „dublă”, în minutele 9 şi 62, pentru ca Florescu să marcheze în prelungiri, la ultima fază a partidei, după un penalty executat cu schemă  de acelaşi Goga, acesta pasându-i în careu colegului său, pătruns în viteză pentru a împinge mingea în poartă.

UTA putea să egaleze în prima repriză, la o ocazie imensă a lui Kanda, acesta şutând dezamăgitor din 6 metri, din poziţie de singur cu portarul, dar şi în urma unui posibil penalty neacordat, la un fault pe linia careului comis de Cordoş asupra lui David Popa. Centralul Flueran nu a acordat însă nimic, privând UTA de un moment favorabil. În ciuda celor două faze, UTA a creat prea puţin pe Cluj Arena, permiţându-le celor de la Universitatea să obţină facil victoria ce îi confirmă locul 3. Utiştii nu au reuşit să se revanşeze, după umilinţa cu ASU Poli, în faţa suporterilor – prezenţi în număr de 30 la acest meci – încasând o înfrângere la scor de neprezentare. „U” – UTA a fost 7-0, tur-retur, în acest sezon de Liga 2, după ce „studenţii” au câştigat şi la Arad, cu 4-0!

UTA a evoluat în formula: Orlic – Ciucur, El Hasni, Iuga, Copaci (78 Manea) – Costin, Melinte, Hrezdac (46 Isac), Kanda (63 Oroian) – D. Popa, Rus. Pe 10 în clasament şi cu perspectiva de a aluneca în a doua jumătate a ierarhiei, echipa arădeană nu e încă salvată, aflându-se la opt puncte peste linia retrogradării. Următorul meci pentru UTA, foarte important pentru a încheia liniştită stagiunea, e miercuri, ora 18 – pe Motorul, cu Aerostar Bacău, confruntare contând pentru etapa a 35-a, intermediară.