UTA ÎNCEPE TARE LUPTA LA PROMOVARE. PÎNCOTA PIERDE ÎN PLAY-OUT

UTA s-a impus fără emoții, astăzi, în prima etapă a play-off-ului din B2, câștigând pe teren propriu cu 3-1 (3-1) în fața celor de la FC Brașov. Istoria meciului de pe stadionul Motorul s-a scris în prima repriză, atunci când roș-albii au pus pe tabelă un avans ce s-a dovedit decisiv până la final. Bătrâna Doamnă a început mult mai bine jocul de la Arad și Curtuiuș a deschis scorul în minutul 13, fructificând din apropiere o centrare excelentă a lui Man. Oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 28, atunci când Matei, singur în careu, a marcat din câțiva metri, după o centrare a lui Alupoaie. În ciuda golului primit, UTA a continuat să controleze jocul, Strătilă, Chindriș și Man fiind aproape de gol. Dominarea arădeană avea să se concretizeze într-un final exploziv de repriză. Mai întâi, Man a făcut 2-1 în minutul 41, după o pasă filtrantă a lui Copil, pentru ca peste două minute, Manea să înscrie cu capul, la un corner executat cu efect de Burlă.

Roș-albii au învins Brașovul cu 3-1

Chindriș și Matei i-au încercat pe cei doi portari în start de mitan secund, după care ritmul a mai scăzut, cu UTA mulțumindu-se să păstreze avantajul de pe tabelă. Ceva ocazii s-au mai consemnat în ultimele zece minute, atunci când Rus, în două rânduri, respectiv Ene, au fost la originea unor acțiuni periculoase. Fluierul final a consemnat victoria meritată a UTA-ei, scor 3-1 și arădenii încep tare play-off-ul și implicit lupta pentru promovare. Roli Nagy a început meciul cu Brașovul în formula: Miron – Polgar, Manea, Botiș, Burlă – Strătilă (71 Hlistei), Chindriș, Tănase, Copil (66 Rus) – Man, Curtuiuș (78 Roman).

Miroase a retrogradare în Podgorie

Șoimii Pîncota a pierdut astăzi primul meci din play-out, foarte important în perspectiva luptei pentru salvare. Trupa din Podgorie a făcut un meci modest, singurele ocazii ceva mai clare consemnându-se abia pe final, atunci când Dan a ratat în două rânduri șansa egalării. În rest, o evoluție ștearsă, fără luciditate, a șoimilor, care nu au profitat nici de cele 20 de minute în care au avut superioritate numerică. Unicul gol al partidei a fost marcat de Buhăescu, în minutul 12. Sătmărenii au rămas în zece oameni imediat după pauză, atunci când Brata a fost eliminat în minutul 48, egalitatea numerică restabilindu-se în minutul 69, Dragalina primind și el roșu pentru două galbene. Fără Pirtea și Leucuța, doi oameni decisivi în atac, Zsolt Muzsnay a început meciul de azi cu Irimia – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Pavel, Issa – Dragalina, Fuchs, Vasi (71 Farcaș) – A. Mihai (46 Marius Ion). Victorie cu 1-0 pentru Satu Mare, iar Pîncota e tot mai aproape de retrogradarea directă în Liga a III-a.