UTA defilează spre promovarea în Liga 1: 3-0 cu Ripensia Timişoara!

Liderul detaşat al Ligii a II-a a oferit o nouă demonstraţie de forţă în această dimineaţă, în derby-ul de tradiţie cu Ripensia. UTA s-a impus clar, scor 3-0 (1-0), după un meci pe care l-a controlat cu autoritate. Buhăcianu avea să deschidă scorul în minutul 28, atunci când excelent angajat de Isac, s-a debarasat în viteză de Apro şi l-a executat pe Moldovan cu un şut plasat din careu, la colţul lung. În ciuda dominării teritoriale, timişorenii au fost de câteva ori periculoşi, iar Tudorache putea egala în minutul 39, la o reluare cu capul puţin  peste poartă. Se putea face şi 2-0, dar Buhăcianu a ratat de puţin centrarea pentru Tomozei, care nu a mai ajuns la minge, 1-0 după 45 de minute.

Deşi Ripensia a început mai curajos partea a doua, golul a căzut tot în poarta vizitatorilor, Buhăcianu realizând „dubla” după centrarea perfectă a lui Tomozei, la o fază şnur a arădenilor. S-a făcut scor de neprezentare în  minutul 78, Ursu profitând de o eroare în apărarea celor de la Ripensia, iar şutul său din 7 metri s-a oprit în plasă. Pe final, echipa lui Pelici putea marca la o degajare greşită a lui Florin  Ilie, dar Popovici a ratat în două rânduri, zguduind transversala cu un şut din 5 metri.

UTA confirmă startul excelent de an şi după victoria la scor de tenis de la Miercurea Ciuc vine un nou succes categoric, ce menţine formaţia lui Gyuszi Balint în fotoliul de lider, la mare distanţă de urmăritoare. Etapa viitoare se vor acumula alte trei puncte, dar de această dată fără joc, în faţa Snagovului, echipă ce va fi exclusă din campionat. Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Roumpoulakou – Moise, Isac – Oroian (82 Miculescu), Ioniță (54 C.Rus), Bustea (Ursu 38) – Buhăcianu a fost formula trimisă pe teren de Laszlo Balint.