UTA BD A CASTIGAT AMICALUL DE LA PINCOTA, INEUL MERGE MAI DEPARTE IN CUPA ROMANIEI

Testul verii pentru divizionarele secunde arădene a fost tranşat de UTA BD, care s-a impus în această seară la limită, scor 1-0, în faţa celor de la Şoimii Pîncota. Amicalul din Podgorie a fost în general echilibrat, cele două echipe etalând un joc bun, presărat cu destule faze de poartă. Unica reuşită a venit pe final, în minutul 84, marcator Cipri Rus. Ionuţ Popa a început amicalul în formula: Sălăjan – Doda, Rusu, Pascariu, Siminic – Fuchs, Issa – Oprea, Cuedan, Pirtea – Marin. Pe parcurs au mai jucat Bordea, Pavel, Leucuţa, Gîlcă, Lazea, Dubeştean, Dan, Farcaş şi Mitu. De cealaltă parte, Roli Nagy a mizat pe: Anca-Trip – Polgar, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza, Vlad – Curtuiuș, Man. După pauză au mai intrat Manea, Blănaru, Filaret, Prică, Sorian, Tănase, Rus, Petre, Ghiunghiuş şi Costin.

Calificare de la punctul cu var

O altă reprezentantă a judeţului a fost astăzi pe teren, dar în meci oficial. CS Ineu s-a calificat în turul III al Cupei României, după victoria cu 1-0 de pe terenul echipei de Liga a IV-a Bihorul Beiuş. Zărăndanii au controlat în mare parte jocul şi au marcat în minutul 80, dintr-un penalty executat bine de Stănaia şi scos de Maşniţă, atacantul ineuan fiind faultat în careu. Cristian Sculici i-a trimis în iarbă pe: Bujor – Kocsis, Wild, Tudoroiu, Hulbăr – Huțanu, Bier, Tomuț, Stănaia – Filimon, Mașniță. Pe parcurs au mai intrat Crişan, Clej şi Ciobanu.