UTA a profitat de „umbra” Sibiului și se apropie din nou de play-off!

UTA se aștepta să aibă o misiune foarte grea cu FC Hermannstadt, mai ales că oaspeții nu mai pierduseră de 13 etape, adică de aproape patru luni, iar Rednic anunța absențe în tabăra sa. Doar că sibienii au jucat ceva doar o repriză pe terenul greu de la Oradea, apoi s-au mai prezentat pe teren doar formal, căci fotbal au uitat să presteze în ultimele 45 de minute. Iar trupa lui Rednic nu a refuzat cadourile și spațiile oferite, mai ceva ca la județ! În prima parte, Butean și Murgia au irosit două ocazii bune, după care în minutul 20, Rareș Pop a tras în bară, Luckassen și Cristi Mihai fiind impreciși la aceeași fază. UTA putea deschide scorul și în minutul 35, când Luckassen a primit o minge în careu, dar singur cu Căbuz a tras în acesta. Iacob a scos de sub bară execuția lui Oroian, din minutul 40 și la pauză s-a intrat cu remiză albă. Sibiul nu a mai contat în repriza secundă, invitând-o parcă pe UTA să marcheze: mai întâi nou intratul Omondi a tras slab din interiorul careului și Căbuz a prins, apoi Micovschi a fost și el imprecis în fața porții, după care Omondi și-a bătut joc de o nouă șansă rarisimă, neputând să îl bată pe Căbuz din șapte metri.

UTA nu a refuzat cadourile oferite de o adversară inexistentă în repriza a doua

Oaspeții abia mai stăteau în ghete și nu mai legau două pase, iar UTA nu avea cum să rateze șansa victoriei: în minutul 79, Pop a aruncat o minge spre careul celor de la Hermannstadt, Luckassen a scăpat cum altfel decât singur și a marcat cu un șut în cros, 1-0. Două minute mai târziu era deja 2-0: Omondi i-a pasat decisiv lui Micovschi, care a rămas și el…singur cu Căbuz și nu a ratat. Se putea face chiar scor de forfait, în minutul 90, dar Omondi nu a reușit să strecoare mingea în poartă, din careul mic. O victorie importantă pentru UTA, scor final 2-0, pe un teren foarte greu, dar după o evoluție absolut jenantă a adversarei, care a fost o simplă „umbră” a formației de pe locul 5 . UTA urcă pe un intermediar loc 9 în SuperLiga și se apropie din nou de play-off, la doar trei puncte. Pentru utiști urmează meciul din Cupa României cu FC Voluntari, marți, de la ora 19:00, la Oradea, iar în următoarea etapă de campionat vor juca vineri, 8 decembrie, de la ora 19:00, pe terenul Politehnicii Iași.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Conte, Benga, Abeid – Cr. Mihai (Iurasciuc 90+2), Carp – R. Pop (Rodrigues 80), Fabry (Omondi 46), Stahl (Micovschi 46) – Luckassen (Stolnik 86). Rezerve neutilizate: Kucher – Stanciu, Marku, Dumitrașcu. Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz – Butean (Antoche 65), Bejan, I. Stoica, Oroian (Medina 46) – Balaure, Mino Sota (Biceanu 82), Murgia, Jipa (K. Ciubotaru 82)– Paraschiv, Fonseca (Neguț 65). Rezerve neutilizate: Muțiu – G. Iancu, Petrescu, Ad. Petre. Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitri: Horia Mladinovici – Mircea Grigoriu, Cosmin Vatamanu (toți din București). Rezervă: Robert Avram (Pitești).

Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș), Romică Bîrdeș (Pitești)

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare).

Observator LPF: Ion Craiu (București).