UTA A CASTIGAT ULTIMUL AMICAL. HATRICK SEMNAT DE SORIN STRATILA

UTA a încheiat învingătoare meciul de astăzi și așteaptă cu încredere primul joc oficial din 2016, cel cu FC Brașov.

Luceafărul Oradea a fost mai incisivă în debut de joc, conducând cu 2-0 după 25 de minute. Balla, fostul jucător al lui ACU Arad, a deschis scorul după ce a reluat din marginea careului mic o centrare venită de pe stânga utistă (12). Același Balla l-a deschis excelent pe Roșu, atacantul a prins o execuție fantastică și cu efect de la 20 de metri lateral dreapta (22).

UTA s-a redresat din mers. Sorin Strătilă a devenit tot mai activ în flancul drept, iar una din acțiunile sale rapide n-a putut fi oprită decât prin fault, în suprafața de pedeapsă. Penalty și Strătilă înscria pentru 1-2 (35). La scurt timp, Dennis Man  a fentat un adversar și a plecat pe contraatac, fiind și el faultat în careu. Din nou penalty, din nou Strătilă, din nou gol, 2-2 (40).

”SS-ul” și-a continuat recitalul și-n actul secund, realizând hattrick-ul după o acțiune personală de excepție, în care a culcat doi fundași și a marcat la colțul lung din 6 metri lateral dreapta, 3-2 (59). Avea să fie și scorul final al unui joc care a mai consemnat două lovituri în bară ale arădenilor, Strătilă în prima repriză și Gligor în cea de-a doua.

UTA a jucat în formula Anca (60 Miron) – Polgar, Botiș (60 Manea), Gligor, Filaret (46 Burlă, 75 Roman) – Strătilă (60 Vlad), Chindriș, Tănase (46 Copil), Hlistei (60 Vlad) – Curtuiuș (65 Petre), Man (60 Rus).

Sursă: uta-arad.ro