UNIV.GOLDIS ICIM A PARASIT CUPA ROMANIEI. ESEC CATEGORIC LA BRASOV

Baschetbalistele de la Univ.Goldiş ICIM au suferit o înfrângere categorică în faţa Olimpiei Braşov, într-un meci contând pentru manşa retur a sferturilor de finală din Cupa României. După 70-53 la Arad, pe când „galben-albastrele” evoluat în cu totul altă componenţă, gazdele au făcut legea în partida de sub Tîmpa, scor final 109-47 (32-11, 39-13, 24-11, 14-12). La pauza mare era deja 71-24 şi deşi Braşovul a rulat întreg lotul avut la dispoziţie, fetele pregătite de Ildiko Prisăcariu nu au putut evita suta de puncte, pe care au încasat-o încă o dată, suferind un eşec umilitor prin proporţiile scorului.

Şanse infime în Liga Europei

Singura jucătoare care s-a remarcat din tabăra arădeană a fost Adela Mercea, autoare a mai mult de jumătate din punctele ICIM-ului. Punctele celor de la Univ.Goldiş ICIM au fost marcate de : Mercea 24, Gădărici 7, Moraru 5 (1×3), Spier 5, Vaţi 4 şi Ebervein 2. Au mai jucat: Ticău, Bupte şi Spinean. Altfel, echipa arădeană are şanse infime să se califice la turneul final al Ligii Europei Centrale, după ce Kara Trutnov a învins Post Viena cu 72-62.